СИТУАЦІЙНИЙ АНАЛІЗ ГАЛУЗІ

Ринок виноробної галузі динамічно розвивається за останні роки. В 2009 році за даними Першого національного виноробного холдингу об’єм ринку виріс на 10% (рис. 7).

Вартість винограду в 2009 році перевищувала минулорічну. Так, якщо в 2008 році кілограм білого винограду можна було придбати за 1,5 грн., то в 2009 році його ціна склала 2 грн., а червоний виноград виріс в ціні з 2,5 грн. до 3 грн./кг.

Ступінь стандартизації продукції досить високий, а середня рентабельність по галузі коливається в межах 45-60%.

В 2009 році імпорт вина в сегменті масс-маркета збільшився на 30%. Основні країни-імпортери – Молдова, Грузія, Франція, Чілі, Аргентина. Більшість імпортерів вина з 1 липня 2009 року знизили ціни на свою продукцію, а у споживача з’явилась можливість розширити свою «винну карту». Експерти прогнозують ріст популярності чілійських та аргентинських вин.

В 2009 році 80% об’єму продаж всього українського ринку формуються за рахунок ТМ-лідерів (10 найкращих «Золота амфора», Инкерман», «Абрау-Дюрсо», «Массандра», «Коктебель», «Новый свет», «Магарач», «Коблево», «Французский бульвар», «Котнар»), останній об’єм продажу припадає приблизно ще на 30 торгівельних марок.

У зв’язку зі вступом України до СОТ ставки ввізного мита на імпортний алкоголь зменшилися в 10 раз – до 0,3-0,4 євро за літр.

У 2009 році на ринку залишилися лише 16 виробників вина, що виробляють більше ніж 400 тис. дал. в рік. Підприємства з обсягом виробництва до 100 тис. дал. в рік покинули ринок у зв’язку з неспроможністю оплати нових оптових ліцензій (500 тис. грн.. в рік). Серйозну конкуренцію вітчизняним винам складають молдавські та грузинські вина.

Політична та економічна нестабільність в Україні буде погіршуватися в 2010 році. Нестабільність банківського ринку, послаблення гривні, падіння попиту та кредитного ринку, суттєве підвищення цін на алкоголь та стрімке падіння рівня життя населення впливатимуть на споживання вина. За прогнозами експертів, особисте споживання вина впаде на 2,6%.

Рис 9 – Вибір споживачем країни-виробника залежно від статі в 2008 році ПЕРЕКЛАСТИ

Як показують дослідження 67,8% чоловіків та 71,2% жінок при виборі вина надають перевагу кримським винам. Основними конкурентами є молдавські та закарпатські вина. На рисунку 10 зображені споживчі уподобання при виборі вина.

Рис. 10 – Споживчі уподобання при виборі вина у 2008 році

 

 

Рис. 11 – Ємність ринку тихих вин в розрізі цінових сегментів 2008 рік ПЕРЕКЛАСТИ

 

Перспективна тенденція світового винного ринку – використання нових упакованих форматів та систем відкриття пляшок. В Італії, Франції, Іспанії, які є визнаними виробниками та споживачами вина, від 30 до 60% столового вина продається в картонній упаковці.

В 2008 році винний ринок виріс на 12,4% завдяки масовому появленню вин в упаковці Tetra Pak. Виробники «Нідан+» та «Сандора» насищали новий сегмент ринку. Внаслідок цього обсяги продажу бутильованого вина впали більш ніж на 500 тис. дал. В 2009 році тільки у ТОВ «Сандора» виробництво вин скоротилося на 23,45%, до 665,1 тис. дал.

Основні проблеми виноробної галузі – дефіцит сировини для виробництва продукції, низька поінформованість вітчизняного споживача про класифікацію та якісні параметри вин, низька купівельна спроможність населення. Шляхи вирішення проблем – відмінити мораторій на продаж землі сільськогосподарського призначення, збільшити рівень державних дотацій, застосування рекламних заходів, з метою підтримки своєї продукції на ринку.