ОСОБЛИВОСТІ вживання числівників у професійному мовленні

 

Основні питання теми:

® Лексичне значення числівників.

® Розряди числівників за значенням і структурою.

® Зв’язок числівників з іменниками.

® Правила запису цифрової інформації.

® Особливості вживання числівників у професійному мовленні.

 

[ Ключові слова:числівник, кількісні числівники, власне кількісні, кількісно-збірні, кількісно-дробові, неозначено-кількісні, порядкові числівники; прості, складні, складені числівники.

& Кожний майбутній економіст у своїй професійній діяльності буде мати справу з величезним потоком цифрової інформації, яку повинен вміти обробляти, використовувати і обмінюватися нею. Це вимагає певних навичок у використанні числових назв у діловій документації, а також при підготовці доповіді чи звітів. Вивчаючи дану тему, потрібно звернути увагу на вживання числівників у професійному та діловому мовленні, особливості їх відмінювання та зв’язок з іменниками.

 

Числівники
Кількісні(скільки? п’ять) Порядкові (котрий за порядком? п’ятий)
1. Власне кількісні (три години)
2. Кількісно-збірні (троє осіб)
3.Неоднозначно-кількісні (декілька днів)
4. Кількісно-дробові (три цілі й одна друга кілограма)

 

Неозначено-кількісні числівники називають неточно визначену кількість (багато грошей, мало присутніх, кілька годин, декілька днів, кількадесят автомобілів).

Числівники мало, чимало, багато, скільки, стільки поєднуються не лише з іменниками, що називають конкретні поняття, предмети, що піддаються лічбі, а й з іменниками, які називають масу, речовину, збірні поняття, та з іменниками, що мають абстрактне значення (мало цукру, чимало олії, стільки турбот ).

Неозначені числівники стільки, скільки співзвучні із займенниками. Числівники багато, мало, чимало співвідносяться з прислівниками, їх значення розрізняють за контекстом (багато підприємців – числівник, багато працює – прислівник).