Проблемні питання з теми заняття

1. Назвіть громадські організації України, членами яких є діти.

2. Порівняйте завдання, зміст, організаційну структуру та методику діяльності піонерських і скаутських організацій України.

3. Поясніть суть громадської дитячої організації.

4. Назвіть принципи діяльності дитячих об’єднань в Україні.

5. Продемонструйте специфіку виховної системи скаутингу.

6. В чому загальне і специфічне в діяльності учнівського самоврядування і органів самоврядування дитячої громадської організації.

7. Розробіть план організаторської діяльності вожатого та скаут-майстра у процесі підготовки і проведення суспільно-корисної справи.

8. Оцініть логіку та значення структурних компонентів методик індивідуальної та колективної творчої діяльності.

9. Зробіть висновки щодо важливості педагогічної допомоги у системі виховної діяльності громадської організації дітей, підлітків і дорослих.

Практичні завдання

1. Рольове моделювання збору (конференції, лінійки, засідання ради та т.п.).

2. Скласти план роботи первинного осередку дитячої організації (піонерського загону, гуртка, патруля чи іншого).

3. Ділова гра “Технологія КТС” (етапне моделювання одного із заходів життєдіяльності дитячого об’єднання на основі методики колективної творчої діяльності).

Педагогічні задачі

1. Проаналізуйте ситуацію, що склалася за останні часи у взаємодії школи та дитячих громадських організацій; назвіть шляхи та умови виходу з неї.

2. Спроектуйте перспективи розвитку взаємодії дитячих громадських об’єднань в умовах подальшого розвитку української державності і впливу світового демократичного дитячого руху.

3. Що необхідно змінити у підготовці майбутнього вчителя до співробітництва з громадськими організаціями дітей, підлітків і дорослих?

4. Розгляньте і оцініть запропоновану методику колективного творчого планування роботи загону. Дайте відповідь на запитання.

- Як може проявлятись активність, ініціатива піонерів на кожному з представлених етапів колективного планування?

- Яку допомогу і якими прийомами класний керівник може надати піонерам в колективному плануванні?

Етапи колективного планування:

· розвідка суспільно-корисних справ;

· пропозиції піонерів у план роботи загону;

· творчі завдання творчим групам – запропонуйте справи, які допоможуть зробити життя загону цікавим;

· загоновий збір перспективного планування роботи загону.

5. При підведенні підсумків роботи скаутського патруля скаут-майстер на зборі запропонував розглянути такі питання:

а) про що нове, корисне для себе дізнався кожний скаут при проведенні справи;?

б) яка проблема, що виникла під час роботи, зацікавила тебе, патруль?

в) як готувалася справа, як ставилися до неї члени патруля?

г) чи допомогла вона у становленні колективу; чи допомогла краще пізнати один одного?

д) яку користь принесла проведена справа людям?

Яке Ваше ставлення до такого досвіду організації оцінної діяльності скаутів? Які способи підведення підсумків роботи можете запропонувати Ви на основі власного педагогічного досвіду?

6. До загону козачат прийшов новий соціальний педагог. Протягом перших місяців роботи він помітив, що, як правило, діти завжди розробляють сценарії своїх зборів, проводять їх репетицію; основними методами роботи на зборах є літературно-музичні композиції і розважальні ігри, використовуються інші засоби дозвілля. Майже весь збір веде класний керівник. Рішення або взагалі не приймаються, або приймаються такі, які повністю виконати неможливо. Доведіть, які суттєві помилки допущені в методиці підготовки і проведення зборів козачат.

7. Проаналізуйте ситуацію, що склалася напередодні проведення збору загону. Голова загону наполягав на проведенні зустрічі з учасником певних подій, а ініціативна група стверджувала необхідність вирішення проблемного питання життєдіяльності гурту самим.

8. У чому ви бачите причини малої активності більшості членів класних колективів, порівняно з діяльністю шкільного учнівського активу?

9. На вечірній повірці виступаючі діти загону не до кінця розповідали правду денного конфлікту в таборі і черговий педагог-організатор обурився з цього приводу. У своєму виступі він піддав критиці керівництво загону. Після його промови ніхто не бажав вже виступати. У чому суть конфлікту соціального педагога і загону?

10. Дитяче об’єднання класу спрямувало всю свою діяльність лише на організацію вечорів відпочинку. Які методи має використати в роботі з цим об’єднанням класний керівник, щоб підвищити громадську активність підлітків.

11. За невиконання піонерського доручення педагог-організатор школи повела хлопців до директора школи. Дайте оцінка дії педагога-організатора.

12. Пластуни запропонували зв’язковому вночі провести операцію “Сюрприз”- обробити земельну ділянку людям похилого віку. Непередбачена зустріч із сусідами викликала непорозуміння. Проаналізуйте ситуацію, що склалася. У чому недолік педагогічної роботи зв’язкового?

13. У загоні чергові командири змінюються щотижнево. Загін їм висловлює подяку. Кожний “старий” командир повинен допомагати “новому” в його організаторській діяльності. Що дає така робота з дітьми у виховному аспекті?