Методи розвитку самостійної навчальної діяльності

Група методів розвитку самостійної навчальної діяльностізабезпечує процес опосередковування особистістю її змісту. Ці методи в нашому дослідженні класифіковані за джерелом засвоєння та відтворення інформації. За цією ознакою будемо виділяти наступні групи методів (див.табл.1.6):

1) Методи читання літератури сприяють розвитку всіх умінь і навичок роботи з науковою та навчальною літературою та за компонентами читацької культури поділяються на методи формування культури читання та методи формування бібліотечно-бібліографічної культури.

2) Методи фіксації прочитаного сприяють глибшому осмисленню та запам’ятовуванню прочитаного на основі письмової фіксації, допускають наявність пасивних знань з подальшим перетворенням їх у активні; сприяють отриманню нової інформації та застосування її на практиці.

Робота з книгою є індивідуальним і творчим процесом, який залежить від конкретної мети, характеру тексту, а також від особистості читача. Однак існують усталені, загальноприйняті прийоми і методи ведення записів, які дозволяють передати зміст текстової інформації у концентрованій формі. Серед них план, складання блок-схем, тез, конспектів, анотацій, узагальнюючого огляду літератури, доповідей, рецензування статей тощо.

3) Методи практичної самостійної навчальної діяльності. До цих методів відносимо виконання практичних завдань, написання рефератів, вивчення та узагальнення передового досвіду вчителів, спостереження за різними сторонами діяльності школи як соціального інституту, участь у науково-дослідній роботі, написання курсових та дипломних проектів. Методи цієї групи дозволяють виявляти загальні закономірності процесів, що вивчаються, фіксувати їх та висловлювати думку з приводу застосування у практиці роботи школи. Їх використовують, як правило, при вивченні тих проблем (тем, розділів), де необхідно закріпити вміння самостійної роботи на практиці та розвивати у студентів творче мислення.

Таблиця 1.6

Методи розвитку самостійної навчальної діяльності (за джерелом засвоєння та відтворення інформації)

І ІІ ІІІ
Методи читання літератури Методи фіксації прочитаного Методи практичної самостійної навчальної діяльності
Методи формування культури читання Методи формування бібліотечно-бібліографічної культури
Методи роботи з книгою Методи оволодіння читанням
-попереднє ознайомлення з текстом; -виділення головних структурних компонентів тексту; -самостійне вивчення певних розділів тексту; -робота з малюнками, таблицями, схемами, графіками. -суцільне читання; -змішане читання; -партитурне читання; -наскрізне читання; -скорочитання; -зіркоподібне читання. -користування змістом та покажчиками; -складання списків літератури; -робота з каталогом, картотекою; -використання довідкових матеріалів; -складання бібліографії питань; оформлення доповідей, рефератів, повідомлень. -складання плану; -складання питань для обговорення; -складання опорних сигналів, блок-схем, таблиць; -складання конспектів; -складання програми самоосвіти; -складання рукописного журналу; -складання опорного конспекту; -написання анотацій; -розробка рекомендацій; -складання тез; -написання міні-творів; -ретроспек- тивний огляд; -складання хронологічних таблиць; -складання кросвордів; -написання статей до педагогічної газети. -спостереження за різними сторонами діяльності школи як соціального інституту; -добирання матеріалу за певною темою; -аналіз статей; -науковий звіт; -написання рефератів, доповідей, звітів; -вивчення передового досвіду вчителів; -участь у науково-дослідній роботі; -написання курсових та дипломних робіт.