Тема 5. ЕМОЦІЇ. МОТИВАЦІЯ. ПСИХІЧНІ СТАНИ

Готуючись до семінару з цієї теми, зверніть увагу на те, що, чим вище підіймається людина еволюційною сходинкою, тим складнішу роль відіграють емоції.

Традиційно ці два аспекти розглядаються окремо, тим паче тепер відомо, – як пише Ж. Годфруа, – що відповідальні за них нервові структури розташовані у мозку ссавців дуже близько одна від одної. Вивчення механізмів мозку людини та нейромедіаторів, що є в їх основі, певно встановить тісні зв’язки, існуючі між свідомістю, почуттям, мотивацією та поведінкою.

Проте, щоб більш ясно усвідомити ці питання, перш за все слід розібратися, що таке емоції, яка їх роль у поведінці людини. Чітко уяснити види емоцій, емоційних станів, та їх прояви.

Розглядаючи питання, присвячене емоціям, усвідомте, що таке емоції, які види емоцій існують, яка їх роль у діяльності, де Ви працюєте. Яке значення мають самооцінка та рівень домагань у процесі мотивації.

Зверніть увагу на те, що через емоції, як систему сигналізації, людина дізнається про потребову значущість того, що відбувається, формує до нього своє ставлення.

Далі слід проаналізувати теорії емоцій. Необхідно зазначити, що чистих теорій психології емоцій не існує (Ч. Дарвін, У. Джемс, К. Ланге, Л. Фестингер, П. Симонов та ін.). Вони порушують питання фізіології та інші, пов’язані з ними, тому що будь-який емоційний стан спричиняє фізіологічні зміни в організмі.

Можна визнати, що виникнення емоцій, їх позитивне та нега­тивне забарвлення визначаються перш за все кількістю інформації, яку має людина у певний момент.

Зрозумійте і уточніть такі поняття: почуття, настрій, пристрасть, стрес, емпатія.

Далі звернутися до понять «мотив», «мотивація».

Існує низка теорій, що стосуються мотивації (біологічних спонукань, оптимальної активізації, когнітивної теорії та ін.). Як нам здається, останні дозволяють краще зрозуміти поведінку людини, відрізняти первинні види мотивації або біологічні спонукання, необхідні для функціонування механізму, від потреб, що лише віддалено стосуються виживання.

У цій же темі доведеться звернутися до проблеми щодо «психічних станів людини», яка буде розглядатися на семінарському занятті.

Надалі, слід уяснити, що психічні стани становлять цілісні характеристики психічної діяльності за певний проміжок часу. Змінюючись, вони супроводжують життя людини в її стосунках з людьми, із суспільством.

Спробуйте розібратися, чим психічний стан конкретної людини відрізняється від «масоподібних психічних явищ», а також простежте взаємозв’язок психічних станів людини з психічними процесами.

Виділіть та охарактеризуйте позитивні стани (радості, вольової активності, професійної зацікавленості, натхнення та ін.), негативні (психічного напруження, занепокоєння – тривоги, стресу, фрустрації, агресії, ригідності та ін.).

Завершити розгляд питання слід з’ясуванням способів, засобів, за допомогою яких можна керувати своїми думками, образами, емоціями, а також керувати емоційним станом інших. Інформацію можна отримати, звернувшись до додаткової літератури.

Таким чином з’ясувати що, психічний світ людини - поняття багатопланове, різнобічне, суперечливе, динамічне, але не хаотичне, має власну внутрішню організацію, певні закономірності, зв’язки.

Психічний світ – це і світ сприйняття, погляд всередину себе, у світ переживань, емоцій, станів.