Тема 8. ПСИХОЛОГІЯ ПРОФЕСІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слід зазначити, що не менш важливим є розуміння психо­логічних факторів, їх використання у досягненні успіху у професійній кар’єрі.

Вивчаючи перше питання теми, слід виходити з того, що системоутворюючим фактором професійного зростання, творчої активності людини є її самоусвідомлення, досить стійкий комплекс уявлень про себе, здібності, можливості.

Професійне самоусвідомлення як сформоване ставлення до професії виявляється у наявності системи мотивів, цілей, професійної культури, що склалася та розвивається. Найбільш важливими компонентами професійної культури виступають: творче мислення; інформаційна озброєність; компетентність у діяльності та спілкуванні; саморозвиток.

¨ Певна річ, що у становленні професійної майстерності віді­грають роль якості, властивості особистості, вміння їх вико­рис­тову­вати. Зверніть увагу на те, що психологічних якостей, властивостей особис­тості, рис характеру – безліч. Більша їх частина самі по собі не є позитивними або негативними. Вони стають такими у конкретних умовах діяльності, спілкування. Кожній конкретній професії потрібні властивості, якими людина повинна володіти, претендуючи на ту або іншу посаду. Можна каза­ти про позитивні, негативні та нейтральні властивості особистості.

Наприклад, якими якостями повинен володіти спеціаліст фірми зі збуту та продажу? Це – воля, інтуїція, самовладання, уважність, комунікабельність. А серед небезпечних особливостей можна назвати загальні (психопатології) та специфічні (деякі особистості). Наприклад, рекламному агентові протипоказані такі якості, як в’язкість мислення, конфліктність, агресивність. Тому, що ці якості призводять до втрати клієнтів, завдають шкоду престижу фірми.

Зверніть увагу на те, що якості є не пов’язані безпосередньо з професійністю та кваліфікацією працівника. Вони справляють негативний вплив не на робочий процес, а на його супутні аспекти, але є не менш важливі.

Незважаючи на багатогранність професій та видів діяльності, можна виділити групу психологічних якостей, які допомагають вписатися в організацію. Це – ініціативність, вправність, комунікативність.

Важливе значення має імідж ділової людини. Вивчіть його складові та основні психологічні правила формування.

Треба ясно розуміти, що нові умови ринкових відносин, зміни у формах власності змінили підходи до відбору кадрів. На кожну посаду треба знайти людину, ввести її в організацію, потурбуватися про те, щоб вона приносила максимум користі та ще й відчувала задоволення. З іншого боку, кожна людина, яка б хотіла зайняти посаду, повинна знати основні вимоги, адекватно оцінювати їх. І тому зараз постає проблема відбору найбільш перспективних людей.

Слід зрозуміти, що в рамках ринкових відносин, що розви­ваються, коли ще не склалися певні шаблони праці та успіх багато в чому визначається здатністю персоналу до ініціативної, творчої праці, особливу значущість має рівень мотивації професійного самовдосконалення (як сукупність усіх спонукань та умов, які детермінують, спрямовують та регулюють процес самовдосконалення).