Тема 3. увага. СЕНСОРНО-ПЕРЦЕПТИВНІ ПРОЦЕСИ

При вивченні питань, пов’язаних з проблемою уваги, треба засвоїти, що увага полягає в реакції орієнтування на якомусь стимулі або об’єкті. Обов’язково проаналізуйте, яке визначення уваги надають різні автори.

Запам’ятайте! Чим більше нового в об’єкті, тим він є складнішим та цікавішим, чим сильнішим є стимул та чим частіше він повторюється, тим легше він може привернути увагу. Проте важливу роль відіграють також наші потреби, інтереси очікування.

У зв’язку з цим правомірно зрозуміти суть основних видів уваги: мимовільна, вільна та послідовна.

Поміркуйте, яку роль відіграє увага у професійній діяльності, рекламі та ін. Наведіть приклади. Розглядаючи питання, присвячене уяві, слід зрозуміти, що уява, як і мислення, належить до пізнавальних процесів. Необхідно поміркувати над поняттям уваги, її складовою, дати відповідь, чому уява є необхідним елементом професійної діяльності.

Частина навчального матеріалу з цієї теми була розглянута на лекції, але тема велика за обсягом і потребує подальшої роботи. Виходячи з теперішнього рівня знань, усвідомте, як функціонує людський мозок та рецептори, що доставляють йому інформацію. Як формується зв’язана картина реальності. Якими є види та функції відчуттів, чим відрізняється сприйняття від відчуття. Чому відчуття є не тільки фізіологічними, але й психічними процесами. Знайдіть приклади, що підтверджують це. Слід запам’ятати, що на етапі відчуття закладаються відмінності у поведінці людей.

Зверніть увагу не те, що органи чуттів здатні діяти у людині, за останніми науковими даними, навіть до її народження.

Далі вивчіть характеристику головних властивостей сприйняття: перебірливість, глобальність, проективність, константність.

І останнє: намагайтеся виділити об’єктивні фактори, що дозво­лять кожному індивіду формувати своє сприйняття дійсності. Підтвердіть конкретними прикладами.