Електричні травми

Різноманітність впливу електричного струму на організм людини призводять до електротравм, котрі умовно поділяються на два види:

- місцеві електротравми, котрі означають місцеве ушкодженні організму;

- загальні електротравми (електричні удари), коли уражається (або виникає загроза ураження) весь організм внаслідок порушення нормальної діяльності життєво важливих органів та систем.

Згідно зі статистичними даними орієнтовний розподіл нещасних випадків внаслідок дії електричного струму в промисловості за вказаними видами травм має наступний вигляд:

- місцеві електротравми - 20%;

- електричні удари - 25%;

- змішані травми (одночасно місцеві електричні травми та електричні удари) - 55%.

Місцева електротравма - яскраво виявлене порушення щільності тканин тіла, в тому числі кісток, викликане впливом електричного струму або електричної дуги. Найчастіше - це поверхневі ушкодження, тобто ушкодження шкіри, а інколи й інших м'яких тканин, зв'язок та кісток. Небезпеку місцевих електротравм та складність к лікування залежать від місця, характеру та ступеня ушкодження тканин, а також від реакції організму на це ушкодження. Місцеві електротравми виліковуються і працездатність потерпілого відновлюється повністю або частково. Однак при важких опіках людина помирає. При цьому безпосередньою причиною смерті є не електричний струм, а місцеве ушкодження організму, викликане струмом. Характерні місцеві електротравми - електричні опіки, електричні знаки, металізація шкіри, механічні пошкодження та електрофтальмія.

Приблизно 75% випадків ураження людей струмом супроводжується виникненням місцевих електротравм. За видами травм ці випадки розподіляються наступним чином, %:

- електричні опіки - 40;

- електричні знаки - 7;

- металізація шкіри - 3;

- механічні пошкодження - 0,5;

- електроофтальмія - 1,5;

- змішані травми - 23;

- всього - 75.

 

56. Пожежа…

Пожежа - це неконтрольоване горіння поза спеціальним вогнищем, яке розповсюджується в часі і просторі, випадковий і небезпечний ворог! Він забирає життя людей, знищує житло і нажите ними майно, приводить до порушення екологічного балансу навколишнього середовища.

Причин виникнення: іск­рові розряди статичної електрики
полум'я сірни­ків

необережне поводження з вогнем у побуті; порушення пожежних норм і правил у техноло­гічних процесах виробництва;
неправильне облаштування систем опалення, вентиляції, електроустаткування;
порушення норм і правил зберігання пожежоне-безпечних несумісних матеріалів;
порушення правил користування електрооб­ладнанням;
невиконання протипожежних заходів щодо об­ладнання пожежного водозабезпечення, улашту­вання пожежної сигналізації, забезпечення пер­винними засобами пожежогасіння; використання відкритого вогню факелів, паяль­них ламп, паління у заборонених місцях; погане знання персоналом основ пожежної без­пеки;
порушення вимог протипожежного інструктажу під час виконання робіт.