Методика „Вибір однокласників” [2].

Мета: з’ясування мотивів вибору в системі міжособистісних стосунків.

Хід виконання. Кожному учневі пропонується оцінити всіх своїх товаришів за такими якостями: щирий, добрий, сміливий, розумний, прямий, чуйний, витриманий, сильний, акуратний (можна дати інші якості і в іншій кількості).

Мінімальна (найнижча) „відмітка” – 1 бал, максимальна (найвища) – 7 балів. Далі кожному пропонують уявити, що його клас підлягає розформуванню і тому він повинен обрати п’ять однокласників, з якими обов’язково хотів би вчитися разом і далі, і п’ять осіб, з якими у разі потреби міг би розлучитися. При цьому, і в тому і в іншому випадку, потрібно вказати порядок вибору (у першу, у другу і так далі чергу).

Обробка отриманих даних. Проілюструємо її на прикладі, обмежившись для простоти чотирма довільно вибраними якостями: веселий, витриманий, чуйний, акуратний. Занесемо дані в таблицю.

Верхні п’ять прізвищ – це „позитивні” вибори (тобто учні, з якими той, що вибирає хотів би залишитися), нижні п’ять, – „негативні”. М – це середнє арифметичне по відповідній якості в позитивних виборах, Р – в негативних. Далі відбирається група тих якостей, у яких М більше 5. (У даному випадку таку оцінку отримали веселість, чуйність і акуратність.) Ці високі оцінки можуть говорити про важливість вказаних якостей для відбору. Щоб перевірити це, залишається обчислити коефіцієнт (К) „визначальної сили мотиви”.

 

К = М – Р
М + Р

 

Основними мотивами вибору (тобто причинами, за якими учень віддає перевагу одним і „відкидає” інших) слід вважати що мають найбільш високий коефіцієнт (у наведеному нами прикладі ними виявляються „веселий” і „чуйний”).

 

Прізвища учнів Веселий Стриманий Чуйний Акуратний
«+» Антонова Буланова Васильєв Дятлова Іглов        
М 6,6 6,8
«-» Климов Леонов Нікітіна Орєхов Павлов        
Р 2,8 2,6 3,4 6,4
К 0,37 - 0,32 0,03