Суспільство, колектив, група, реальна група, реальний світ, мала група, соціальна група.

2. Порівняйте поняття «конформізм» та «колективізм». Поясніть, яке слідування особистості за групою є проявом колективізму, а яке – конформізму. Наведіть приклади.

 

3. Визначте, які стосунки існують між людьми, схематично зображеними на малюнках. До якого типу груп за рівнем розвитку можна віднестигрупи, зображені на схемах? Зверніть увагу на свій термінологічний словник.

 
 

4. Габріель Тард, автор книги «Закони наслідування» (1890 р.) і Густав Лебон, автор книги «Психологія мас» (1895р.), узагальнюючи спостереження за поведінкою великих спільнот людей, дійшли висновку : «включення» особистості у натовп призводить до того, що індивід стає серійною одиницею, втрачає свої особистісні якості. У натовпі, де почуття домінують над розумом, зникає почуття особистої відповідальності.

Наведіть приклади, що доводять правомірність подібного твердження. Які ще закономірності виявляються у поведінці людей у натовпі? Відповідь проілюструйте прикладами із засобів масової інформації.

 

Завдання для самостійної роботи:

1. Законспектуйте:

· Реан А.А. Коломинский Я.Л. Методы изучения межличностных отношений // Реан А.А. Коломинский Я.Л. Социальная педагогическая психология. – СПб., 1999. – С. 106– 139.

 

2. Використовуючи психологічну літературу, проаналізуйте соціально-психологічні параметри індивідуальної своєрідності дитячих, підліткових та юнацьких груп.

 

3. Для спостереження за взаєминами дітей у групі А.С.Залужний запропонував наступну схему:

 

Тип поведінки Дія Мовлення
Асоціальна Відвертається Тікає Захищається Пхинькає Плаче Просить допомоги
Антисоціальна Руйнує Відбирає Женеться, переслідує Нападає (у бійці) Загрожує Вимагає Дражнить Лається
Пасивно-соціальна Приєднується до інших Вітає дією Намагається оволодіти увагою Веде діалог Вітається Просить  
Активно-соціальна Демонструє Допомагає Виправляє Проявляє ініціативу   Інструктує, інформує Радить Критикує Закликає до співробітництва  

Проаналізуйте за цією схемою поведінку 2-3 учнів середньої школи і визначте тип поведінки. Чи впливають особливості поведінки цих учнів на їх соціометричний статус? Як це виявляється? Чи впливає група класу на поведінку цих учнів? Як це проявляється у поведінці? Відповідь аргументуйте результатами спостереження.

 

4. Напишіть реферат (або підготуйтеся до виступу на семінарському занятті) за однією із тем:

· Психологічні характеристики соціальних класів.

· Психологія етнічних груп.

· Психологічні особливості організацій.

· Психологічні особливості великих стихійних груп.