Тема: Розвиток особистості в системі міжособистісних взаємин

Мета:Засвоїти основні положення концепції соціалізації як частини теорії формування гармонійної особистості. Визначити психологічні механізми розвитку особистості в системі міжособистісних взаємин.

Питання для підготовки:

1. Поняття соціалізації особистості.

2. Джерела соціалізації індивіда.

3. Характеристика основних інститутів соціалізації.

4. Соціально-психологічні фактори, що сприяють засвоєнню соціальних норм.

5. Стадії соціалізації особистості.

6. Асоціальні прояви особистості.

7. Специфіка входження особистості в групу (адаптація, індивідуалізація, інтеграція).

 

Питання для дискусії:

1. Доведіть чи спростуйте твердження про те, що поняття «особистість» має сенс лише в системі суспільних відносин. В чому виражається суперечливість індивідуального і соціального в системі «людина - світ»? Аргументуйте свою думку.

2. Яке смислове значення має поняття «соціалізованість» в теорії соціалізації?

3. Як соціальна адаптація та інтеріорізація виявляються у процесі соціалізації особистості?

4. Яку роль в процесі соціалізації виконують такі інститути соціалізації, як сім’я, система освіти та виховання та ЗМІ?

5. Розкрийте зміст процесу соціалізації через розглядання його в таких сферах, як діяльність, спілкування і самосвідомість. Охарактеризуйте роль навчальної діяльності у процесі соціалізації особистості.

6. Чи може група впливати на формування Я-концепції та відповідальності особистості? Доведіть це.

7. Яку роль у процесі соціалізації особистості відіграють механізми соціального сприймання (емпатія, ідентифікація, рефлексія, стереотипність, каузальна атрибуція)? Чим це можна пояснити? Відповідь аргументуйте.

8. Чи можна, на ваш погляд, сказати, що «ресоціалізація» - це соціалізація особистості в умовах трансформації суспільства?

9. Чи впливає соціальний статус особистості та її соціометричний індекс у колективі на процес розвитку особистості? Яким чином? Доведіть свою думку на прикладі розвитку школяра у соціальній групі класу.

 

Психологічні завдання:

1.Залежно від мети, яка ставиться у дослідженні, науковці по-різному визначають поняття «соціалізації». Порівняйте наведені визначення, відзначивши у їх змісті спільне:

· Соціалізація – це процес «входження індивіда в соціальне середовище, пристосування до нього, освоєння певних ролей і функцій»(Б.Д.Паригін);

· Соціалізація – це процес «засвоєння індивідом соціального досвіду, в ході якого утворюється конкретна особистість»(І.С.Кон);

· Соціалізація – це процес формування людини як особистості, її соціального становлення, включення особистості у різні системи соціальних відносин, інституцій і організацій, засвоєння людиною знань, норм поведінки і т.ін., що склалися історично (Б.Г.Ананьєв);

· Соціалізація – це безперервна адаптація живого організму до його оточення, формування здатності передбачати реакції інших людей і пристосовуватися до них; особистість соціалізована тоді, коли вона здатна брати участь в узгоджених діях на основі конвенційних норм (Т.Шибутані).

 

2.Використовуючи термінологічні словники (психологічний, педагогічний, філософський тощо) дайте визначення поняттям «соціалізація», «соціальний розвиток», «формування особистості», «виховання». Поясніть, чим вони відрізняються.

3.Г.М.Андреєва виокремлює три сфери, в яких розгортається зміст процесу соціалізації особистості : діяльність, спілкування і самосвідомість. Наведіть приклади, що підтверджують дану тезу.

4.Спираючись на традиції соціальної психології, процес соціалізації особистості можна розглядати з точки зору таких її структурних компонентів як когнітивний, афективний та конативний (поведінковий). Користуючись літературними джерелами, заповніть таблицю, визначаючи основні феномени виявлення даних компонентів у процесі соціалізації особистості:

 

Структурні компоненти соціалізації особистості
Когнітивний Афективний Конативний (поведінковий)
     

5.Спробуйте визначити стосунки, які, на вашу думку, існують у кожного персонажа малюнку із самим собою та іншими людьми. Доведіть свою точку зору об'єктивними, на ваш погляд, параметрами міжособистісних взаємин

 

Завдання для самостійної роботи:

1. Законспектуйте:

· Реан А.А. Социализация личности // Психология личности в трудах отечественных психологов. – СПб., 2000. – С. 360 – 365.

· Андреева Г.М. Социальная идентичность: временные и средовые компоненты // Психология личности в трудах отечественных психологов. – СПб., 2000. – С. 344 – 358.

· Ядов В.А. Социальная идентификация в кризисном обществе // Психология личности в трудах отечественных психологов. – СПб., 2000. – С. 324 – 336.

· Реан А.А. Коломинский Я.Л. Ученик в системе личных взаимоотношений // Реан А.А. Коломинский Я.Л. Социальная педагогическая психология. – СПб., 1999. – С. 139 – 168.

 

2. Користуючись літературою із вікової та соціальної психології складіть план-конспект відповіді на питання «Проблема стадійності процесу соціалізації у психології».

 

3. Напишіть реферат або підготуйте доповідь на семінарське заняття за однією із тем :

· Політична соціалізація особистості.

· Економічна соціалізація особистості.

· Гроші та їх соціалізуюча функція.

· Підприємливість як міра економічної соціалізованості особистості в умовах ринкової економіки.

· Статево-рольова соціалізація особистості.

· Статусно- рольові характеристики особистості.