Тема № 3 : Психологічні умови ефективного спілкування.

Мета:Оволодіння досвідом оптимального спілкування у процесі організації міжособистісної взаємодії. Формування навичок конструктивної комунікації.

 

Питання для підготовки:

1. Етика міжособистісної комунікації.

2. Умови успішного спілкування.

3. Комунікативні якості, необхідні для ефективного спілкування.

4. Роль соціально-психологічного клімату в організації спілкування.

5. Створення оптимального соціально-психологічного клімату.

6. Можливості профілактики конфліктного спілкування.

Питання для дискусії:

1. Чи погоджуєтеся ви з тим , що «по мірі зростання темпу нашого повсякденного життя етика стає розкішшю»? Наведіть приклади і аргументи на захист своєї позиції.

2. Яке значення мають правила етикету у конструктивній комунікації? Наведіть приклади ефективного їх застосування.

3. Яку роль в організації ефективного спілкування відіграє зовнішній вигляд співрозмовника? Поясніть механізм даного феномену.

4. Доведіть чи спростуйте твердження про те, що невербальні засоби спілкування не впливають на ефективність процесу спілкування. Поясніть сутність феномену фасцинації.

5. Які особистісні риси характеру людини зумовлюють конструктивну та деструктивну взаємодію?

6. Які чинники провокують соціальну агресію?

7. У чому виявляється національно-культурна специфіка мовленнєвого етикету?

 

Психологічні завдання:

1. За рекомендованою літературою і конспектом лекцій визначте значимість для успішного спілкування комунікативної компетентності, соціальної перцепції, адекватної мовленнєвої поведінки та інших засобів профілактики конфліктів.

 

2. Прокоментуйте основні принципи спілкування за Іржі Томаном та переформулюйте поради стосовно спілкування між керівником та підлеглими:

· Намагайся сконцентруватися на людині, з якою спілкуєшся. Звертай увагу не тільки на слова, а й на звук голосу, міміку, жести, позу.

· Покажи тому, хто з тобою говорить, що ти його розумієш. Це можна зробити, якщо повторити зміст сказаного.

· Не висловлюй оцінок.

· Не давай порад. Оцінки і поради, навіть якщо вони даються із найкращими намірами, обмежують свободу висловлювань, заважають виділити суттєві моменти.

· Природа дала людині один язик і два вуха, щоб вона слухала інших удвічі більше, ніж говорила сама.

/Дуткевич Т.В. Конфліктологія з основами психології управління: Навчальний посібник. – К.: Центр навчальної літератури, 2005. – 456с. – С 402./.

 

3. Прокоментуйте висловлювання, наведене А.О.Реаном. Як ви зрозуміли сутність даної тези? Яке правило ефективного спілкування порушене при формулюванні даного висловлювання?

«Вербальна поведінка індивіда є детермінантою не тільки суб’єкт – суб’єктної інтеракції, але й фактором, що детермінує перцепцію іншими реципієнтами».

 

4. Широке розповсюдження у соціології та соціальній психології отримала схема, запропонована американським психологом Р.Бейлзом, яка дозволяє за єдиним планом реєструвати різні види взаємодії у групі (Москаленко В.В. Соціальна психологія. – К.,2005. - С.441-442).