Додаток1.

Ознайомлення з методикою брейнстормінгу («Мозкового штурму»)

Мозкова атака (інакше – мозковий штурм, брейнстормінг) застосовується у тих випадках, коли перед групою стоїть проблема знаходження нових рішень, нових підступів до ситуації, тобто її задачею є продуктування ідей. Пошук і продуктування ідей – складний творчий процес, що може ефективно протікати у групових формах обговорення, якщо для цього створені відповідні умови, що забезпечують свободу висловлювання учасників, атмосферу доброзичливого пошуку, некритичності і високої зацікавленості членів групи у знаходженні максимально важливої кількості нових ідей та підходів.

Розрізняють три фази мозкового штурму.

На першій фазі (розминці), що триває 5 - 15 хвилин, ведучий намагається створити вільну, невимушену атмосферу. Керівник повідомляє про метод і правила гри, чітко і ясно ставить питання, що потребує розв’язання. Група ділиться на учасників і спостерігачів. Задача спостерігачів – фіксувати всі ідеї, що висловлюються закріпленими за ними учасниками обговорення. Задача учасників – висловлювати всі ідеї, що спадають їм на думку. Найважливішою умовою є відсутність внутрішньої і, особливо, зовнішньої критики висловлених ідей. Учасники не повинні переривати один одного. Ідея, висловлена одним, може навести на думку іншого.

Друга, вузлова фаза брейнстормінгу (генерування ідей), триває 10 – 15 хвилин, інколи - близько години. Це творча частина процесу. Вона повинна відбуватися у комфортних невимушених умовах. Учасники повинні мати приблизно однаковий статус. Керівникові бажано триматися за межами дискусії. Він виступає в ролі організатора і реєстратора ідей, слідкує за виконанням правил гри. Результатом другої фази має стати повний перелік запропонованих ідей.

На третій фазі самими учасниками обговорення чи іншими членами групи, експертами, спеціалістами здійснюється систематизація, оцінка й добір найкращих ідей. На цьому етапі, відповідно до обраних критеріїв, всі ідеї ранжируються. Наприклад, можливий аналіз ідей за такими критеріями:

· можливість реалізації ідеї за даних умов;

· можливість реалізації відразу, після визначеного терміну або ж за додаткових умов;

· можливість використання ідеї в інших галузях.

/ Битянова М.Р. Социальная психология. – М. : Международная педагогическая академия, 1994. – 106с. – С. 93 -94.; Кузікова С.Б. Теорія і практика вікової психокорекції. – Суми,2006. – 384с. – С.178 – 181. /