Тема: Загальна характеристика соціальної психології як науки.

Мета:: з'ясувати особливості предмету, завдань та основних розділів соціальної психології, засвоїти специфіку основних груп методів соціальної психології. Розглянути сучасну проблематику соціально-психологічних досліджень, навчитися використовувати методи соціальної психології в контексті педагогічної діяльності.

Питання для підготовки:

1. Специфіка соціальної психології як науки.

2. Предмет та основні розділи соціальної психології. Сутність дискусій щодо предмету та меж дослідження соціальної психології.

3. Основні завдання соціальної психології та її значення у педагогічній діяльності вчителя.

4. Основні проблеми досліджень у сучасній соціальній психології.

5. Зв'язок соціальної психології із соціологією, загальною психологією та іншими науками та галузями психології.

6. Методологія, метод, методика і їх співвідношення в дослідженнях із соціальної психології.

7. Класифікація методів соціально-психологічного дослідження. Специфіка використання у соціальній психології емпіричних методів збору наукової інформації.

Питання для дискусії:

1. Поясніть специфіку соціальної психології. Чи не є соціальна психологія аналогом здорового глузду?

2. Чим відрізняється соціальна психологія як явище від соціальної психології як науки? Соціальна психологія пояснює закономірності соціального буття людини чи описує очевидне? Поясніть сутність феномену «хіндсайт»?

3. Чому не існує єдиного визначення предмету соціальної психології? Чи може бути тільки одне визначення предмету науки? Як ви розумієте визначення соціальної психології як науки із подвійним предметом?

4. Як би ви визначили задачі соціальної психології у педагогічній діяльності? Чим можуть допомогти знання із соціальної психології педагогу-практику чи шкільному психологу?

5. Охарактеризуйте основні методологічні принципи соціальної психології.

6. Охарактеризуйте основні методи емпіричного дослідження в соціальній психології. Чим вони відрізняються за формою і змістом від аналогічних методів загальної психології? Якому б з них ви віддали перевагу? Поясніть свою думку.

7. В чому полягає сутність спеціалізованих соціально-психологічних методів (активного соціально-психологічного научіння, тренінгів, рольових та ділових ігор, брейнстормінгу тощо)?

Психологічні завдання:

1. Складіть схему «Місце соціальної психології серед інших наук та галузей психології».

 

2. Підберіть 10 – 15 проблем, які одночасно цікавлять :

· Загальну психологію та соціальну психологію,

· Педагогічну психологію та соціальну психологію,

· Вікову психологію та соціальну психологію.

 

3. Існує думка, що майже всі можливі результати психологічного експерименту є очевидними і передбачуваними. Але цей феномен хіндсайту (або «я це знав!») виникає після того, як результати стають відомими вам. Наведіть приклади виявлення цього феномену у побуті та навчанні.

 

4. Прокоментуйте висловлювання Халфорда Джона Мак-Кіндера (1887рік): «Знання цілісне. Ділення його на предмети є поступкою людській слабкості»(МайєрсД. Соціальна психологія. - С.32). Як ця теза характеризує специфіку соціально-психологічних досліджень?

 

5. Прокоментуйте висловлювання А.І.Китайгородського: «Першокласна теорія прогнозує; другосортна – перешкоджає; а третьосортна – пояснює після результату». Як в цьому контексті можна охарактеризувати функції соціально-психологічних знань?

 

6. Проаналізуйте можливості застосування спеціальних соціально-психологічних методів (рольові ігри, тренінги, дискусії, брейнстормінг тощо) у педагогічній практиці. Наведіть конкретні приклади таких педагогічних ситуацій.

 

7. Ознайомтеся із експериментами щодо дослідження поведінки підкорення, проведеними Стенлі Мілграмом (Пайнс Э., Маслач К. Практикум по социальной психологии. – СПб: Питер, 2000. – 528с. – (Серия «Практикум по психологии») – С. 38 – 56.) або Філіпом Зімбардо (Там же, - С 296 – 320). Напишіть викладення будь-якого експерименту або подій від 1-ої особи – від імені одного із досліджуваних (учасників подій). Викладіть його думки і почуття, суб’єктивне сприйняття ситуації, оцінку подій. Які етичні проблеми постають у зв’язку із дослідженнями такого типу?

 

Завдання для самостійної роботи:

1. Проведіть дослідження: запропонуйте 10-20 респондентам прокоментувати «результати» соціально-психологічних досліджень:

· Одній групі пропонується наступна інструкція: «Соціальні психологи з’ясували, що чи вибираєте ви друзів, чи закохуєтеся, вас більш за все приваблюють люди, чиї властивості відрізняються від ваших власних. Отже, вірною є приказка «Протилежності притягуються»».

· Іншій групі респондентів запропонуйте таку інструкцію: «Соціальні психологи з’ясували, що чи вибираєте ви друзів, чи закохуєтеся, вас більш за все приваблюють люди, чиї властивості схожі на ваші власні. Отже, вірною є приказка «Ворон – до ворона, голуб – до голуба»».

З’ясуйте, чи «здивував» їх результат досліджень, пред’явлений у інструкції? Скільки опитаних погодилися із тезою, запропонованою для коментування? Поясніть результати дослідження соціально-психологічними феноменами.

 

2. Ознайомтеся із специфікою «прихованих методів вимірювання» у соціальній психології (Пайнс Э., Маслач К. Практикум по социальной психологии. – СПб: Питер, 2000. – 528с. – (Серия «Практикум по психологии») – С. 30 - 37.). З’ясуйте, які є обмеження при використанні цих вимірювань?

Проведіть дослідження із використанням прихованих методів вимірювання, наприклад, альтруїзму : визначте, які фактори впливають на рішення людей надати допомогу тим, хто її потребує. Замість використання анкети із питаннями щодо альтруїзму, ви маєте використати приховані методи вимірювання поведінки, пов’язаної із допомогою. Які це можуть бути вимірювання? Як ви будете збирати дані?

Сформулюйте гіпотезу про вплив якої-небудь змінної (вік, стать альтруїста чи реципієнта, присутність свідків тощо) на поведінку, пов’язану із наданням допомоги. Опишіть, як би ви перевірили цю гіпотезу, використовуючи хоча б один прихований метод вимірювання поведінки, пов’язаної із наданням допомоги. (Пайнс Э., Маслач К. Практикум по социальной психологии. – СПб: Питер, 2000. – 528с. – (Серия «Практикум по психологии») – С. 56 – 57).

3. Ознайомтеся з Етичним кодексом психолога (Основи практичної психології // В.Панок, Т.Титаренко, Н.Чепелєва та ін.: Підручник. – К,1999. – 536с.- С.504-509). Законспектуйте основні положення .

Психологічний практикум:

Гра «Посадка на Місяць»

Мета: ознайомлення із специфікою методу мозкового штурму (брейнстормінгу); визначення діагностичних можливостей даного методу (Додаток 1).

Ведучий пропонує таку ситуацію:

«Уявіть, що ви капітан космічного корабля. Ваш корабель здійснив вимушену посадку на темній стороні Місяця. На світлій стороні, у 250 кілометрах від вас, розміщена законсервована база із автоматичним радіомаяком. Ви і ваша команда не постраждали при висадці й вирішили йти до бази. Половина шляху пролягатиме темним боком Місяця, а половина – світлим. Шлях триватиме не менше 5 днів. На борту корабля є певна кількість предметів, що можуть знадобитися вам у вашому поході. Ось їх перелік:

· коробка сірників;

· харчові концентрати;

· 20 метрів нейлонового шнура;

· шовковий купол парашута;

· переносний обігрівач на сонячних батареях;

· коробка сухого молока;

· кисневі балони, 2шт. по 50 кг;

· зоряна карта місячного небокраю;

· рятувальний човен, який самонадувається;

· магнітний компас;

· 25 літрів води;

· сигнальні ракети;

· аптечка першої допомоги;

· приймач-передавач на сонячних батареях»

Завдання: Вам як капітану потрібно відібрати найнеобхідніші із цих предметів. Ступінь важливості визначати можна проставляючи біля кожного предмету цифру, що показує ступінь його важливості і корисності. Біля найважливішого поставте цифру 1, цифру 2 – біля другого за значенням і так далі до чотирнадцятого, найменш важливого для вас. Обсудіть результати індивідуального ранжирування предметів у групі і прийміть спільне рішення.

«Експерти» пропонують такий варіант: найважливішими у цій ситуації є предмети, необхідні для підтримання життя. Це кисневі балони й вода. Далі потрібно поставити засоби навігації. На Місяці корисними можуть бути тільки карта зоряного неба – для орієнтації на темному боці і приймач-передавач на сонячних батареях – для руху за радіомаяком на світлому боці.

Шлях триватиме не менше 5 днів. Тому для підтримання сил необхідні продукти харчування – харчові концентрати і сухе молоко.

Коротка інформація, що дається для оцінки кожного предмета, показує, яке значення має даний предмет для виживання:

1. Кисневі балони, 2 шт. по 50 кг. Необхідні для дихання.

2. 25 л води. Необхідні для дихання.

3. Зоряна карта місячного неба. Необхідна для орієнтації на темному боці Місяця.

4. Приймач-передавач на сонячних батареях. Необхідний для орієнтації на світлому боці Місяця.

5. Харчові концентрати. Необхідні для підтримання сил у дорозі.

6. 20 м нейлонового шнура. Можна використовувати для транспортування вантажу й подолання групою людей гірських хребтів.

7. Аптечка швидкої допомоги. Необхідна для надання допомоги при травмах.

8. Шовковий купол парашута. За призначенням використовувати неможливо, але, зв’язавши стропи, можна одержати довгу мотузку і шовк – для транспортування.

9. Рятувальний човен, що самонадувається. На Місяці може бути використаний для транспортування вантажів або пораненої людини.

10. Коробка сухого молока. Може служити як додатковий резерв харчування, хоча гострої потреби в ній немає.

11. Переносний обігрівач на сонячній батареї. Ніякого значення для подорожі не має, тому що на темному боці не працює, а на світлому боці температура підіймається до 200ْ С.

12. Сигнальні ракети. На Місяці не потрібні, тому що без повітря ракета не горітеме.

13. Магнітний компас. Не працює, тому що Місяць позбавлений магнітного поля.

14. Коробка сірників. Без повітря не горітимуть.

Обговорення: відбувається шляхом аргументації відповідей на питання:

· Чи легко було у групі дійти до спільного рішення?

· Чи всі ідеї учасників обговорення були почуті?

· Чи всі учасники обговорення висловили свою думку? Якщо ні – то що завадило їм це зробити?

· Які правила проведення мозкового штурму вами були порушені у процесі обговорення проблеми?

/Кузікова С.Б. Теорія і практика вікової психокорекції. – Суми, 2006. – 384с. – С.179 – 180. /

Література:

1. Андреева Г.М. Социальная психология. – М.:МГУ,1980.

2. Битянова М. Р. Социальная психология. – М.,1994.

3. Ємельянова Ю.Н. Активное соціально-психологическое обучение. – Л.,1985.

4. Майерс Д. Социальная психология. – СПб.: Питер,1999.- (Серия «Мастера психологии»).

5. Методы социальной психологи./ Под ред..Е.С.Кузьмина, В.Е.Семенова. – Л.:ЛГУ,1977.

6. Милграм С. Эксперимент в социальной психологии. – СПб.: Питер, 2000.- (Серия «Мастера психологии»).

7. Москаленко В.В. Соціальна психологія. – К.,2005.

8. Орбан-Лембрик Л.Е.Соціальна психологія. – К.,2005.

9. Основи практичної психології // В.Панок, Т.Титаренко, Н.Чепелєва та ін.: Підручник. – К,1999.

10. Пайнс Э., Маслач К. Практикум по социальной психологии. – СПб: Питер, 2000. – 528с. – (Серия «Практикум по психологии»).

11. Парыгин Б.Д. Социальная психология. Проблемы методологии, истории, теории. – СПб.,1999.