Тема : Закономірності спілкування і взаємодії людей.

Мета:Засвоїти основні закономірності спілкування, усвідомити соціально - рольовий контекст спілкування та взаємодії людей, розглянути значимість спілкування у психічному житті людини взагалі та особистості вчителя зокрема.

Питання для підготовки:

1. Роль спілкування у житті суспільства і окремої людини. Види і форми спілкування.

2. Функції спілкування.

3. Спілкування як обмін інформацією.

4. Основні способи передання інформації. Вербальне та невербальне спілкування.

5. Взаємодія людей у процесі спілкування. Імперативне і маніпулятивне спілкування.

6. Соціально-перцептивний аспект спілкування. Механізми соціальної перцепції.

7. Особливості педагогічного спілкування.

Питання для дискусії:

1. Порівняйте поняття «спілкування» та «комунікація». Чи можна їх вважати тотожними? Аргументуйте свою думку.

2. Як ви вважаєте, здатність до спілкування є вродженою чи набутою? Аргументуйте відповідь.

3. Доведіть, що спілкування є психологічним фактором розвитку людини.

4. Визначте специфіку міжособистісного спілкування. Чим зумовлюється уміння людини адаптуватися в різних ситуаціях спілкування? Яке значення для людини має рольове спілкування?

5. Яку роль у життєдіяльності людини відіграє ритуальне спілкування? Наведіть приклади, що підтверджують вашу думку.

6. Які вимоги до процесу спілкування висуває педагогічна діяльність?

7. Чи можна розглядати інформаційну сторону міжособистісного спілкування як самостійну форму? Аргументуйте свою відповідь.

8. Чи можна виявити наміри людей завдяки невербальним формам комунікації? Наведіть приклади, що підтверджують вашу думку.

9. Яку роль в процесі спілкування виконує механізм зворотнього зв’язку? Охарактеризуйте основні форми і прийоми цього механізму. Наведіть приклади зворотнього зв’язку у роботі педагога з учнями.

10. В чому полягає психологічний зміст комунікативних бар’єрів? Назвіть основні причини їх виникнення. Визначте шляхи подолання цього явища в педагогічній практиці.

11. Поясніть сутність механізму соціальної взаємодії в процесі спілкування. Покажіть значення потреби та мотивації суб’єкта в організації міжособистісної взаємодії. Підтвердіть свою відповідь прикладами.

12. Охарактеризуйте основні функції соціальної перцепції. Чим відрізняється вживання терміну «перцепція» у загальній та соціальній психології?

13. Визначте сутність механізмів соціальної перцепції. Яку роль вони відіграють в організації взаємодії в системі «вчитель-учень»?

14. Які ефекти сприйняття виникають в ситуації формування першого враження про людину? Як вони позначаються на характері педагогічного сприймання?

 

Психологічні завдання:

1. Порівняйте визначення поняття «спілкування», представлені у підручниках із соціальної психології (Андреевої Г.М., Орбан-Лембрик Л.Е., Москаленко В.В. та інших) та філософському словнику. Чим вони відрізняються?

 

2. Наведіть аргументи, що підтверджують тезу, що спілкування – це:

· вид самостійної діяльності людини;

· атрибут інших видів діяльності людини;

· взаємодія суб’єктів.

 

3. Проаналізуйте функції спілкування, наведені у дослідженнях Б.Ф. Ломова, О.О.Брудного та інших науковців. (Орбан-Лембрик Л.Е. Соціальна психологія. – К., 2003.; Социальная психология : Учебное пособие для вузов/ Сост.: Р.И. Мокшанцев, А.В. Мокшанцева. – Новосибирск: Сибирское соглашение; М.: ИНФРА – М, 2001. та за іншими підручниками). Наведіть приклади, в яких розкриваються дані функції.

 

4. На початку ХХ століття англійський філософ, психолог та педагог У.Джеймс зазначив: «Для людини немає більш жорсткого покарання, ніж бути у суспільстві і бути непомітним для інших людей». Прокоментуйте дане висловлювання. Поясніть значимість потреби у спілкуванні (афіліації) для розвитку особистості людини. Які фактори обумовлюють виявлення даної потреби у житті людини? Визначьте рівень виявлення потреби у спілкуванні у вас (Додаток 2)

 

5. Вацлавік розрізняє два рівні, на яких одночасно здійснюється спілкування між людьми:

· рівень змісту, що передає знакову інформацію, виражену словами (те, що хоче сказати людина);

· рівень ставлення, що передає аналогову інформацію, в якій виражено ставлення людини до висловленого або до слухача (те, як говорить людина).

Наведіть приклади із педагогічної практики, де б комунікативна інформація

а) була узгоджена на обох рівнях;

б) невербальні сигнали не узгоджувалися із словами.

 

6. За допомогою психологічного словника визначте та проаналізуйте поняття «інтеракція», «взаємодія», «соціальна взаємодія», «діяльність», «активність», «дія», «комунікація». Складіть із наведених термінів логічний ланцюжок так, щоб дані поняття розташувалися від більш загального до менш загального.

 

7. Наведіть текст бесіди, свідком якої ви стали, або із періодичної чи художньої літератури (10 – 15 реплік). Проаналізуйте наведену розмову, відповідаючи на наступні питання:

· Який характер стосунків, що пов’язують цих людей (ділові, просто знайомі, приятельські стосунки, близька дружба тощо)?

· Яке спілкування відбувається: рольове чи особистісне?

· Якщо спілкування рольове, то які ролі розігрують співрозмовники (керівник – підлеглий, ділова людина, спостерігач, кокетка тощо)?

· Хто з учасників розмови є лідером контакту? За якими ознаками це можна визначити? Хто знаходиться на більш високій соціальній позиції? Чому ви так вирішили?

· Чи є у розмові другий план (підтекст)? Якщо є, то який?

· Чи природною є поведінка співрозмовників? Якщо ні, то чому? (За рахунок особистісних якостей когось із партнерів по спілкуванню, теми розмови, емоційного стану тощо);

· Яким, на ваш погляд може бути закінчення розмови (конфлікт чи співпраця)?

· Як конкретно завершено розмову (техніка виходу із контакту)?

(вправа із тренінгу спілкування за О.О.Леонтьєвим)

Завдання для самостійної роботи:

1. Проаналізуйте зміст концепції транзактного аналізу Е.Берна (Берн Э. Игры, в которые играют люди. – Л., 1992). Дайте оцінку стратегіям поведінки людини з позицій «Батьків», «Дорослого», «Дитини». Наведіть приклади виявлення даних позицій в педагогічній діяльності.

 

2. Опрацюйте розділ монографії А.О.Реана та Я.Л.Коломінського «Соціальна педагогічна психологія» (РеанА.А., Коломинский Я.Л. Социальная педагогическая психология. – СПб., 1999.- С.265- 320) - «Педагогічне спілкування». Законспектуйте основні положення.

 

3. За рекомендованою літературою і конспектом лекцій складіть узагальнюючу таблицю характеристик факторів соціальної атракції:

 

Фактори соціальної атракції     Характеристика фактору, що обумовлює виникнення
Симпатії Антипатії
1. Когнітивні : ступінь подібності установок (інтересів, думок) та Я –концепцій тощо 2.Когнітивно-особистісні:адекватність сприймання позитивних та негативних рис особистості партнера; подібність головних рис в Я-концепції; подібність другорядних рис в Я-концепції 3.Емоційні: емоційний фон взаємовідносин 4. Регулятивні: характер взаємодії