Специфіка соціологічного аналізу соціальних явищ

Соціологія- наука про тенденції, закони функціонування і розвитку соціальних систем, про прояви даних законів у діяльності суб'єктів -великих і малих соціальних груп і спільностей людей, а також окремих особистостей.

Термін „соціологія" походить від лат. зосіеіаз - суспільство та гр. Іодоз - вчення. Тому найширше розуміння соціології - наука про суспільство. Цей термін був вперше вжитий французьким соціологом О.Контом і ототожнювався із суспільствознавством. Ця точка зору панувала до кін. XIX ст., але в кін. XIX - на поч. XX ст. поряд із економічними, правовими, демографічними та іншими аспектами дослідження суспільства стали виділяти і соціальні аспекти. Вперше це зробив французький соціолог та філософ-поз йти віст Е.Дюркгейм. Він визначив предмет соціології як соціальні факти, що існують поза індивідом, і чітко розмежував поняття індивідуального та колективного (соціального). Саме колективне, за Дюркгеймом, має пріоритет над індивідуальним.

Чому ми говоримо про специфіку соціологічного дослідження соціальних явищ? Під соціальнимрозуміється сукупність тих чи інших якостей І особливостей соціальних відносин,'яка інтегрована індивідами чи спільностями в процесі сумісної дії в конкретних умовах і проявляється у їх ставленні один до одного, до свого становища в суспільстві, до явищ і процесів суспільного життя.

Основні риси, що характеризують специфіку соціального:

1 - загальна якість, властива різним групам індивідів, є результатом
інтеграції ними тих чи інших якостей суспільних відносин;

2 - соціальне відображає обумовлене існуючими суспільними
відносинами (економічними, політичними та ін.) взаємне становище
індивідів і груп;

3 - соціальне проявляється у відносинах різних індивідів і груп один
до одного, до свого становища в суспільстві, до явищ і процесів
суспільного життя;

4 - соціальне є результатом сумісної діяльності індивідів, що
проявляється у їх спілкуванні та взаємодії. Соціальне явище чи процес


110 7


виникають тоді, коли поведінка хоча б одного індивіда підпадає під вплив іншого чи групи.

Соціальне виникає в процесі взаємодії людей, визначається відмінностями їх місця 7 ролі в конкретних суспільних відносинах, що проявляється у різному ставленні індивідів і груп до явищ І процесів суспільного життя.