Економічна соціологія

Економічна соціологія- спеціальна соціологічна теорія, яка вивчає економічні процеси, економічні відносини, явища економічного життя суспільства, його різні сфери, соціальні інститути і спільності, соціально-економічні процеси у сфері економіки і господарства, взаємодію економічної і соціальної сфер, економічної і споживацької діяльності і поведінки індивідів і соціальних груп.

Об'єктомекономічної соціології є взаємодія двох основних сфер суспільного життя - економічної і соціальної, відповідно взаємодія економічних і соціальних процесів, а предметом вивчення - соціальні механізми регулювання економічних відносин.

Економічна соціологія- це перш за все соціологія економічних відносин. Економічні відносини вона визначає як різновид суспільних відносин, пов'язаних з особливою діяльністю людей та їхньою взаємодією, спрямованою на забезпечення насамперед матеріальних потреб людського життя та на досягнення певних соціальних переваг і цілей. Виникають економічні відносини між людьми в процесі виробництва, розподілу, обміну і споживання товарів і послуг на базі їхніх економічних інтересів. Як зазначає український соціолог В.І.Тарасенко, основними соціальними функціями економічних відносин є:

• забезпечення й обслуговування руху матеріального багатства в
суспільстві (вироблення, використання і повернення його в природу у
вигляді різних опрацьованих елементів);

• відтворення й утвердження людини як носія суспільних відносин;

• майнове розшарування суспільства;