Основні типи конфліктів між людьми

 

за учасниками за сферами за характером
внутрішньособистісні економічні справжні
міжособистісні політичні випадкові
між особою і суспільством ідеологічні давні
між групами міжнаціональні  
міждержавні релігійні побутові тощо  

Своєчасне нерозв'язання конфліктів може призвести до соціаль­ної напруги у суспільстві, викликати появу гострих суперечностей, надзвичайних ситуацій соціально-політичного характеру, що загрожуватимуть безпеці суспільства.

Людське суспільство протягом усієї своєї історії існує, створю­ючи різного роду колективи — спільноти. Це зумовлено біологіч­ною взаємозалежністю людей, перевагами співробітництва і розподілу праці, а також винятковою здатністю встановлювати взає­мини через символічні комунікації. Спільна діяльність людей по­роджує складну систему соціальних зв'язків, яка згуртовує індиві­дів у єдине соціальне ціле — соціальну спільноту і через неї у соціальну систему.

У сучасному суспільстві кожна людина належить до безлічі різних соціальних інститутів, тобто форм закріплення і способів здій­снення спеціалізованої діяльності, яка забезпечує стабільне функ­ціонування суспільних відносин. Людина є членом сім'ї, навчаєть­ся в школі, працює на виробництві, користується громадським транспортом тощо. Кожного разу вона є членом окремої соціальної спільноти.

Соціальна спільнота це реально існуюча сукупність людей, об'єднаних відносно стійкими соціальними зв'язками, відносинами, яка має загальні ознаки, умови і спосіб життя, риси свідомості, культури, що надають їй неповторної своєрідності, цільності.

Здавна такі соціальні спільноти, як рід, сім'я, плем'я тощо, за­безпечували людям засоби до існування, репродукцію людини, спіш­ну протидію силам природи, іншим племенам тощо. Все це допо­могло людству не тільки вціліти, а й закласти основи подальшого прогресу, розвитку цивілізації.

 
 

Соціальні спільноти відзначаються великим різноманіттям видів, форм. За кількісним складом вони змінюються від союзу двох людей (діади) до та­ких, які налічують десятки і сотні мільйонів, а перед загрозою знищення життя на Землі найбільшою соціальною спільнотою можна розглядати все людство, яке налічує понад 6 млрд. людей.

Функціонально соціальні спільноти спрямовують дії своїх членів на досяг­нення групової мети. Ця мета може мислитися досить широко - від при­значення, що мас виконувати військовий колектив, до необхідності певної кількості людей проживати на спільній території (соціально-територіальна спільнота). Соціальні спільноти можуть виникати спонтанно (мимовільно) чи інституціоналізовано (організовано), бути формальними чи неформальними.

Будь-яка соціальна група може розглядатися як суб'єкт системи «людина — життєве середовище» і визначати рівень цієї системи.