Упорядкування даних бази

В Excel обробка і аналіз даних електронної таблиці з використанням вбудованих команд і функцій обробки бази даних виконується тільки за даними упорядкованої бази даних.

Для виконання операції упорядкування повинні бути задані ключ і порядок упорядкування.

 

Ключ упорядкування ð одне або декілька полів (стовпців) бази даних по значеннях яких виконується упорядкування записів бази даних.
Простий ключ ð одне поле бази даних по значеннях якого виконується упорядкування записів бази даних.
Складний ключ ð складовий ключ, який може включати два або більше полів даних, об'єднаних логічною операцією "AND"("І").
Порядок упорядкування ð це спосіб зміни відносного положення даних, побудований на значенні або типі даних. Упорядкування даних можливо за алфавітом, за числом, датою. Строки, стовпці або окремі комірки переупорядковуються відповідно до заданого користувачем порядку упорядкування.

Правила упорядкування:

1. Записи упрядковуються за збільшенням значень ключа - від 1 до 9, від А до Я, від A до Z або за зменшенням значень ключа - від 9 до 1, від Я до А, від Z до A. По замовчуванню записи упорядковуються за алфавітом.

2. У Microsoft Excel передбачено наступний порядок для упорядкування даних за збільшенням: числа, текст, логічні значення, значення помилок (наприклад, #ССЫЛКА! и #ЗНАЧ!) та порожні комірки. Для упорядкування за зменшенням використовується зворотня послідовність, за винятком порожніх комірок, які завжди розміщуються наприкінці упорядкованої бази даних.

3. Для створення власного порядку упорядкування або використання вбудованого в Microsoft Excel, необхідно використовувати спеціальний порядком упорядкування.

4. Для упорядкування місяців і днів тижня відповідно до їх логічного, а не алфавітного порядку слід використовувати порядок упорядкування користувача. Такий порядок упорядкування також використовується, якщо необхідно виконати упорядкування бази в іншому, особливому порядку.

Excel дозволяє виконувати наступні типи упорядкування даних:

· упорядкування даних за простим ключем;

· упорядкування даних за складним ключем;

· упорядкування стовпців за значеннями строк;

· упорядкування даних з використанням спеціального порядку.

 

Технологія виконання операції упорядкування даних за простим ключем

 
 

 

Для виконання цієї операції необхідно виконати наступні дії:

1. Встановити вказівник активної комірки в будь-яку комірку бази даних.

2. Виконати команду "Сортировка"із пункта меню "Данные".

 

 

3. У полі "Сортировать по"із списку, що розкривається вибрати поле (ключ), за яким необхідно упорядкувати записи бази даних. Встановити для цього ключа порядок упорядкування.

 

 

4. Завершити встановлення параметрів операції кнопкою "ОК".

 
 

Технологія виконання операції упорядкування даних за складним ключем

Для виконання цієї операції необхідно виконати наступні дії:

1. Встановити показчик активної комірки в будь-яку комірку бази даних.

2. Виконати команду "Сортировка"із пункта меню "Данные".

3. У полі "Сортировать по" із списку, що розкривається вибрати перше поле складного ключа, за яким необхідно упорядкувати записи бази даних. Встановити для цього поля порядок упорядкування.

 

 

4. У полі "Затем по" із списку, що розкривається вибрати друге поле складного ключа, за яким необхідно упорядкувати записи бази даних. Встановити для цього поля порядок упорядкування.

 

 

5. У полі "В последнюю очередь", при необхідності, із списку, що розкривається вибрати третє поле складного ключа, за яким необхідно упорядкувати записи бази даних. Встановити для цього поля порядок упорядкування.

6. Завершити встановлення параметрів операції кнопкою "ОК".

 

 

Примітки:

· Для упорядкування даних більш ніж по трьох стовпцях одночасно, база спершу упорядковується по трьох найменш значущих стовпцях, потім по більш значущих стовпцях.

· Якщо упорядкування виконується за складним ключем, то рядки с однаковими значеннями в стовпці, встановленому в полі "Сортировать по", упорядковуються в порядку, визначеному для стовпця, який встановлений в полі "Затем по". Рядки с одинаковими значеннями в перших двох стовпцях упорядковуються по стовпцю, який встановлений у полі "В последнюю очередь, по".

 

Технологія виконання операції упорядкування стовпців бази даних за змістом строк

 
 

Особливість виконання операції: діапазон стовпців, дані яких необхідно упорядкувати, повинен виділятися вручну.

Для виконання цієї операції необхідно виконати слідуючі дії:

1. Виділити вручну блок комірок із стовпцями, дані яких необхідно упорядкувати.

2. Виконати команду Сортировка із пункта меню Данные.

3. У відкрившемуся діалоговому вікні Сортировка диапазона натиснути кнопку Параметры. Відкриється діалогове вікно Параметры сортировки, в якому встановити параметр “столбцы диапазона” і закрити вікно кнопкою ОК.

 

Система повинна відобразити попереднє діалогове вікно Диапазон сортировки.

 

 

4. У полі Сортировать по встановити номер першої строки з данними у виділеному діапазоні(строка 4).

 

 

5. Встановити порядок упорядкування по убыванию.Закрити віно кнопкою ОК.

 

 

На екрані відобразиться результат:

 

 
 

Технологія виконання операції упорядкування даних з викоританням спеціального порядку

Особливість виконання операції: до виконання цієї операції повинен бути створен спеціальний порядок упорядкування, який називається порядок упорядкування користувача. В данному прикладі – це список календарних місяців.