Характеристика різних типів планувальних районів

На вирішення планів міст впливають наступні фактори: місце міста в системі розселення; природно-кліматична характеристика обраної території; профіль і величина містоутворюючих груп підприємств; умови функціонального зонування міської території; організація транспортних зв'язків між житловими районами та місцями програмипраці; облік перспективного розвитку міста; вимоги охорони навколишнього середовища; умови інженерного обладнання території; вимоги економіки будівництва; архітектурно-художні вимоги. Саме вони відображенні в планувальної структури міста, тобто у поєднанні житлової забудови з місцями масового відвідування, пов'язаних мережею магістральних вулицьі площ.

Переважання одного з факторів або сумарний вплив декількохвизначає тип планувальної структури: компактний, розчленований та росзосередженний.

 

 

 

Основні види територіально-планувального розвитку міст:

а – існуюче положення і етапи розвитку; б- бзперервний/компактний/ розвиток;в – дискретний/розчленований/ розвиток; г – змішаний/комбінований/ тип розвитку. 1-промисмові райони, 2 – житлові райони.

 

 

 

Компактний тип характеризується розташуванням всіх функціональних зон міста в єдиному периметрі.

Розчленований тип виникає при перетині території міста річками,ярами або транзитної залізницею.

Розосереджений тип передбачає декілька міських планувальних утворень, пов'язаних між собою транспортними лініями.

(+ Комбінований тип)

Крім того, план міста може мати форму розчленовано-лінійну при розташуванні його по березі великої ріки і лінійну, що виникає внаслідок лінійно-паралельного зонування промисловості та житла і характеру процесу розвитку міста.

При розчленовано-лінійній системі, пов'язаної з розташуванням міста но березі великої річки, місто, як правило, не йде далеко від річки в поперечному до неї напрямі і витягується уздовж річки на значні відстані (до 60-70 км).
У цих випадках переважаючі значення набувають поздовжні зв'язки ,що вимагають із-за великої протяжності застосування швидкісного транспорту.

При лінійному плануванні основною композиційною віссю плану міста є поздовжня лінія міського транспорту, що проходить уздовж території всього міста. Зручність лінійного планування міста полягає в тому, що воно може розвиватися без докорінної реконструкції вже сформованих районів. Істотний же недолік міста-лінії - фактичне розчленування його на ряд населених місць, значною мірою відокремлених один від одного.