Теоретична частина

Теорема додавання ймовірностей несумісних подій. Ймовірність появи однієї з двох несумісних подій, байдуже якого, дорівнює сумі ймовірностей цих подій:

Р(А+В)=Р(А)+Р(В)

 

Теорема додавання ймовірностей сумісних подій.Імовірність появи хоча б однієї з двох сумісних подій дорівнює сумі ймовірностей цих подій без ймовірності їх спільної появи:

Р(А+В)=Р(А)+Р(В)-Р(АВ)

Умовною ймовірністю РА(В) називають ймовірність події В, обчислену в припущенні, що подія А вже настала.

Теорема множення ймовірностей.Ймовірність сумісної появи двох подій дорівнює добутку ймовірності однієї з них на умовну ймовірність іншої, обчислену в припущенні, що перша подія вже настала:

Р (АВ)= Р(А)*РА (В)

 

Для незалежних подій теорема має вигляд:

Р(АВ) = Р(А)Р(В)

Сума ймовірностей подій А1, А2, ... Аn, що утворюють повну групу, дорівнює одиниці:

Р(А1)+Р(А2)+…+Р(А n)=1

Сума ймовірностей протилежних подій дорівнює одиниці:

Р(А)+Р()=1

Ймовірність появи хоча би однієї події.Імовірність появи хоча б однієї з подій А1, А2, ... Аn незалежних у сукупності, дорівнює різниці між одиницею і добутком, ймовірностей протилежних подій А12,…Аn

Р(А)=1–q1q2… qn

 

Приватний випадок. Якщо А1, А2, ... Аn мають однакову ймовірність, рівну р, то ймовірність появи хоча б однієї з цих поді

Р (А) = 1 – qn.

Формула повної ймовірності.Ймовірність події А, яка може наступити лише за умови появи однієї з несумісних подій B1, B2, ..., Вn, що утворюють повну групу, дорівнює сумі добутку ймовірностей кожного з цих подій на відповідну умовну ймовірність події А:

Р (А) = Р (В1) PBl (А) + Р (В2) PB2 (A) + ... ... + Р(ВnВn(А)

 

Формула Бейєса:

Приклад 1. На стелажі бібліотеки в випадковому порядку розставлено 15 підручників, причому п'ять з них у палітурці. Бібліотекар бере навмання три підручника. Знайти ймовірність того, що хоча б один з взятих підручників опиниться в палітурці (подія А).

Розв’язок. Перший спосіб. Вимога – хоча б один з трьох узятих підручників у палітурці – буде здійснено, якщо відбудеться будь-яке з наступних трьох несумісних подій: В – один підручник в палітурці, С – два підручника в палітурці, D – три підручника в палітурці.

Подія А, яка нас цікавить можна представити у вигляді суми подій:

А = B + C + D

За теоремою додавання:

Р (А)=Р (В)+Р(С)+Р(D)

Знайдемо ймовірності подій В, С и D:

Загальну кількість підручників, що можна взяти з 15 можна C153 способами. Подія В це, коли один підручник в палітурці з 5 за умовою, можна взяти С51 способами, залишається з трьох взятих два підручника, не відомо яких з 10 без палітурці можна взяти С102 способами, тоді ймовірність події В дорівнює відношенню добутку:

Р (В)=С51102/C153 = 45/91,

Подія С – два підручника в палітурці, тоді взяти два підручника в палітурці з 5 можна С52 способами, тоді один підручник, що залишився може бути без палітурці з 10, то його можна взяти С101 способами. Тоді шукана ймовірність дорівнює:

Р (С) = С52101/C153 = 20/91,

 

Відповідно ймовірність події D дорівнюється:

P(D) = C53/C153 = 2/91,

 

Підставимо дані у формулу теореми додавання та отримаємо шукану ймовірність:

Р (А) = 45/91+20/91+2/9 1 ==67/91.

 

Другий спосіб. Події А (хоча б один з взятих трьох підручників має обкладинку) і (жоден з узятих підручників не має палітурки) – протилежні, тому Р (А) + Р () = 1 (сума ймовірностей двох протилежних подій дорівнює одиниці).

Звідси Р (А) = 1 - Р ().

Ймовірність появи події А (жоден з узятих підручників не має палітурки)

Р(А)=С103153=24/91

.

Шукана ймовірність

Р(А)=1-24/91=67/91.

 

 

Приклад 2. Ймовірності появи кожного з двох незалежних подій A1 і А2 відповідно рівні р1, і р2. Знайти ймовірність появи тільки одного з цих подій.

Розв’язок.Введемо позначення подій:

B1 – з'явилося тільки подія A1;

В2 – з'явилося тільки подія 2.

Поява події B1 рівносильне появі події A1 2. (з'явилося перша подія і не з'явилося друга), тобто:

В1= А1 2.

Поява події В2 рівносильне появі події А1 2 (з'явилося друга подія і не з'явилося перша), тобто

В21 2.

Таким чином. щоб знайти ймовірність появи тільки однієї з подій А1 і 2 досить знайти ймовірність появи одного, байдуже якого, з подій В1 і В2. Події B1 і В2 несумісні, тому слід застосувати теорему додавання:

Р(В12)=Р(В1)+Р(В2)

Залишається знайти ймовірність кожної з подій B1 і B2. Події A1 и 2 незалежні, отже, незалежні й події A1 и 2, тому застосовують теорему множення:

Р (В1) = Р(А12)=Р(А1)*Р(2)=p1*q2,

Р (B2)=Р(А12)=Р(A1)Р(2)=p2*q1

Підставив ці ймовірності у відношення знайдемо шукану ймовірність появи тільки однієї з подій А1 и 2:

P(В12) = p1*q2+ p2*q1.

 

Приклад 3. Ймовірність одного влучення в ціль при одному пострілі з двох знарядь дорівнює 0,38. Знайти ймовірність ураження цілі при одному пострілі першим із знарядь, якщо відомо, що для другої гармати ця ймовірність дорівнює 0,8.

Розв’язок.Нехай В1 подія пострілу в ціль першого знаряддя, тоді ймовірність його попадання в ціль Р(В1), В2 подія попадання в ціль другого знаряддя, тоді його ймовірність попадання в ціль Р(В2). В даній задачі відомо, що ймовірність одного влучення в ціль при одному пострілі з двох знарядь, тобто Р(В12)=0,38.

Ймовірність попадання в ціль другим знаряддям – р2=0,8; q2=0,2 (друге знаряддя не попало в ціль)

Тоді ймовірність попадання в ціль першим знаряддям і не влученням другого дорівнюється:

Р(В1)=р1q2

Ймовірність влучення другим знаряддям в ціль і не влучення першим дорівнюється:

Р(В2)=p2q1

Підставимо в відношення:

Р(В12)=р1q2+p2q1

Та складемо рівняння,з якого й знайдемо ймовірність влучення в ціль першим знаряддям.

0,38=0,2р1+0,8(1-р1)

0,38-0,8=0,2р1-0,8р1

0,6р1=0,42

р1=0,7

 

Приклад 4. У читальному залі є шість підручників з теорії ймовірностей, з яких три в палітурці. Бібліотекар навмання взяв два підручника. Знайти ймовірність того, що обидва підручники опиняться в палітурці.

Розв’язок.Введемо позначення подій: А – перший взятий підручник має палітурку, В – другий підручник має палітурку. Ймовірність того, що перший підручник має палітурку:

Р (А) = 3/6 = 1/2.

Ймовірність того що другий підручник має палітурку, за умови, що перший взятий підручник був у палітурці, тобто умовна ймовірність події В, така:

РА (В) = 2/5.

Шукана ймовірність того, що обидва підручники мають палітурку, за теоремою множення ймовірностей подій дорівнює:

Р (АВ)=Р (А) РА(В) = ½*2/5 = 0,2.