Quot;ТС

/ J


його світоглядні позиції, творчі симпатії та антипатії. Саме ж поняття тексту виступає провідним у баченні науковця. Текст — це взаємодія різних його складових — внутрішньої та зовнішньої форм, сюжету, мотивів тощо.

У фундаментальній праці «Основи української літе­ратурно-наукової критики» Л. Білецький простежив рух національного літературознавства від давніх поетик XVII— XVIII століть до студій українських науковців початку XX століття. Вчений виділив основні напрями та школи в європейському літературознавстві та особливості їх прояву на українському ґрунті.

Суперечності у трактуванні традицій і новаторства в теоретичних працях пореволюційної доби, посилення вуль­гарно-соціологічних тенденцій у літературі вилилося в літе­ратурну дискусію (1925—1928 pp.), яка порушила глобальні питання літературного розвитку. З одного боку, прагнення до самобутності української літератури, урізноманітнення її форм, методів і стилів, боротьба з масовізмом і просвітян­ством, а з іншого — наполегливе намагання уніфікувати художню творчісті, звести її до обслуговування ідеологічних настанов під гаслами єдиної методології.

В дискусії взяли участь письменники, літературознавці та критики практично всіх творчих об'єднань тієї доби: «Плугу» і «Гарту», футуристів і неокласиків, ВУСППу і ВАПЛІТЕ тощо. В епіцентрі дискусії опинився М. Хвильо­вий, який у циклах памфлетів «Камо грядеши», «Думки проти течії», серії статей «Апологети писаризму», памфлеті «Україна чи Малоросія» порушив питання про прилучення української літератури до європейського мистецтва. Позиція М. Хвильо­вого мала надійну підтримку авторитетних учених і пись­менників М. Зерова, П. Филиповича, М. Куліша, М. Мо-гилянського та інших. Однак і опонентів у М. Хвильового виявилося чимало: від партійних функціонерів А. Хвилі, Л. Кагановича аж до самого Й. Сталіна. Літературна дискусія перетворилась на ідеологічну. На адресу М. Хвильового та його однодумців посипалися звинувачення у «націонал-ухиль-ництві», а термін «хвильовізм» став набувати зловісного забарвлення як синонім фашизму. Тодішні ідеологи й числен­ні їхні прибічники з письменницьких організацій ВУСПП, «Плуг» дедалі активніше стали відшукувати в літературо­знавстві прояви всіляких ворожих сил. У теорії почався при­скорений процес ревізії усталених поглядів на мистецтво. За основу методології літератури радянської доби брався класовий підхід. Старе літературознавство оголошувалося хиб­ним, оскільки воно не враховувало впливів на мистецтво класової ідеології та політики. Відомі теоретики М. Филипо-

— 76 —


вич, А. Шамрай, М. Зеров, Б. Навроцький, А. Дорошкевич були оголошені апологетами ворожих для радянського сус­пільства класових доктрин. З'явилися теоретичні дослід­ження, які з вузькосоціологічних позицій розглядали літе­ратуру, зводили її роль до класової ілюстрації соціально-економічних формацій («Поетика» Д. Загула, «Організація жовтневої літератури» В. Коряка, «Марксівська метода в літературознавстві» П. Петренка). Особистість письменника, його індивідуальний творчий стиль, поетика, мова аналізу­валися тільки в соціально-політичному плані. Прикметною є праця В. Коряка «Українська література», що витрима­ла кілька видань наприкінці 20-х — на початку 30-х років. Характеризуючи доробок своїх попередників, авторів історій української літератури, В. Коряк виходив з вульгарно-соціологічних засад в оцінці літературного процесу. «Єф-ремівщина останнім часом виявилася як ідеологія бльоку куркульні й поміщицтва... Його національна ідея є ідея безоглядної фашистської літератури» [22, 70]; «На назву соціологічної претендує історія літератури Грушевського» [22, 77]; «Історія літератури Лепкого була виявом модерні-стичної реакції, початком розладу буржуазної літератури. Згодом Лепкий опинився на найправішому фланзі літератур­ного фронту» [22, 9].

Сам же В. Коряк пропонував таку періодизацію, як «література феодальна», «література поміщицька», «література буржуазна». Й подібні погляди були непоодинокі. Навіть деякі майбутні помітні діячі українського літературознавства в діаспорі стояли на схожих позиціях, приділяли багато уваги проблемам творчого методу. Зокрема, в дискусії з питань творчого методу радянської літератури, що велася на сто­рінках журналу «Критика», Григорій Костюк, оцінюючи з вульгарно-соціологічних позицій стан розвитку національ­ної літератури, зазначав: «Кожна клясова література не існує як щось іманентне, одірване, незалежне від клясового оточен­ня тощо. Кожна клясова література має свою художню творчу методу, а вже звідси — свій стиль. Отже, й не може проле­тарська література зреалізувати свою художню гегемонію без своєї творчої методи, без своєї художньої системи. І тому не дивно, що за це точиться неабияка боротьба... На сьогодні пролетарська література не може ще похвалитися жодним твором, де метода пролетарської літератури — діялектичний матеріялізм, знайшла б собі повну й всебічну конкретизацію, практичне застосування. Це, розуміється, не значить, що в нас нічого не зроблено в цьому напрямі. Зовсім ні. І твори їв. Ле, і твори Епіка, і Микитенка, і Первомайського, і Коцюби, і Панча, і багатьох інших мають у собі елементи

— 77 —


справжньої діялектики, справжнього матеріялістичного, кля-сового розуміння події, фактів тощо» [24, 86].

23 квітня 1932 року ЦК ВКП(б) прийняв постанову «Про перебудову літературно-художніх організацій», відпо­відно до якої усі письменницькі організації були ліквідова­ні й затверджено оргкомітет зі створення єдиної спілки радянських письменників. У цю добу ведеться полеміка з приводу визначення єдиного методу радянської літератури. У теоретичних працях В. Коряка, Б. Коваленка, Я. Савченка, С. Шупака та інших пропонувалися назви цього методу: пролетарський, тенденційний, героїчний, монументальний реалізм, діалектико-матеріалістичний метод тощо. Перший з'їзд радянських письменників офіційно закріпив за мето­дом літератури в СРСР назву соціалістичний реалізм.

Масові репресії 30-х років фізично знищили кращі сили українського літературознавства. В теорії запанував вульгарний соціологізм. Проблема художньої вартості явищ мистецтва стала зводитися до пошуків соціального еквіва­лента. І хоча пізніше погляди В. Переверзєва та його послі­довників були визнані помилковими, впродовж десятиліть вони домінували в радянському літературознавстві.

Провідне місце в літературознавстві радянської доби в Україні належало Олександрові Івановичу Білецькому (1884— 1961 pp.). Предметом його наукових пошуків у галузі теорії літератури були природа і функції літератури, психологія творчого процесу, розвиток методів і стилів, проблема читача. Вагомими є його теоретико-літературні праці: «В майстерні художнього слова» (1923 р.), «До побудови літературних стилів» (1931 p.), «Проблема синтезу в літературознавстві» (1940 p.), «Поетика драми» (1950 р.), «Про специфіку літе­ратурного мистецтва» (опублікована після смерті, 1984 p.). І хоча ознаки вульгарно-соціологічного трактування літе­ратурних явищ внаслідок історичних обставин мали місце в науковому доробкові О. Білецького, він, як зазначив відомий американський україніст Г. Костюк, «став одним із най-видатніших справжніх провідних учених в українському літе­ратурознавстві» [25, 166.

У повоєнну добу певні здобутки українського літературо­знавства пов'язані з «хрущовською відлигою», яка дозволила реабілітувати частину незаконно репресованих письменників, повернути до літературного процесу їхні твори, вільніше обго­ворювати деякі літературознавчі проблеми, особливо ті, що стосувалися класичної літератури. Нові підходи до оцінки мистецтва, спрямовані на його демократизацію, внесло поко­ління молодих літературознавців і критиків (І. Дзюба, М. Ко­цюбинська, Є. Сверстюк, І. Світличний та ін.), яких пізніше

— 78 —


назвали «шістдесятниками», їх підтримала молодь (Ю. Бара-баш, І. Зуб, В. Дончик, М. Ільницький, В. Фащенко та ін.), чиї статті й перші монографії тоді з'явилися друком. У 1967— 1971 роках виходить восьмитомна «Історія української літе­ратури», яка хоча й містила в собі соціологічні підходи в оцінці явищ літератури, але за обсягом матеріалу, добором імен і творів була найбільшою працею подібного ґатунку в українському літературознавстві. Серед здобутків вітчизняних учених слід назвати п'ятитомний бібліографічний словник «Українські письменники» (1960—1965 pp.), бібліографічний покажчик «М. Т. Рильський» (1967 p.), двотомний «Шев­ченківський словник» (1967—1977 pp.). У 80-ті роки виходить двотомна «Історія української літератури» (1987—1988 pp.), п'ятитомна «Українська література в загальнослов'янському і світовому літературному контексті» (1987—1992 pp.), з 1988 року почали видавати «Українську літературну енциклопедію» у п'яти томах.

Не заперечуючи окремих досягнень у розвиткові теорії літератури повоєнних років (Л. Новиченко, Д. Затонський, С. Крижанівський, Г. В'язовський, пізніше — М. Жулин-ський, В. Брюховецький, Г. Сивокінь, Р. Гром'як, О. Шпи­льова, М. Наєнко та ін.), не можна не помітити й значних втрат, пов'язаних з надмірною ідеологізацією всіх сфер сус­пільного життя. Чимало сил теоретиками було спрямовано на обслуговування категорій партійності та класовості мистецтва, на доведення правомірності єдиного методу радянської літе­ратури — соціалістичного реалізму, що не сприяло об'єктив­ному дослідженню української літератури.

У повоєнні роки у США, Канаді, Німеччині та деяких інших державах утворилися своєрідні осередки українського емігрантського літературознавства, у яких працювали такі відомі вчені, як Г. Костюк, Ю. Лавріненко, Ю. Шерех (Шевельов). Однією з найпомітніших праць зарубіжного літературознавства стала книга Ю. Лавріненка «Розстріляне відродження» (1959 p.).

Фундаментальністю позначалися «Історія української літе­ратури» (1956 р.) Д. Чижевського, монографічні дослідження Б. Кравціва, І. Фізера, Г. Грабовича, Б. Рубчака, Л. Руд-ницького, Л. Онишкевича, Ю. Шереха (Шевельова).

Українським літературознавцям з діаспори належать і окремі теоретичні праці, такі як «Курс теорії літератури» В. Державина, «Нариси з теорії літератури» І. Кошелівця, дослідження з віршування І. Качуровського.

Зі здобуттям незалежності України зроблено перші кроки в напрямку заповнення «білих плям» в українському літе­ратурознавстві. Свідченням цього є більш об'єктивні й повні

— 79 —


«Історія української літератури XX століття» (за редакцією В Дончика) у двох книгах (1994—1995 рр , 2-ге вид — 1998 p ), «Історія української літератури XIX століття» (за редакцією M Яценка) в трьох книгах (1995—1996 рр ), третій том «Української літературної енциклопедії», «Літературо­знавчий словник-довідник» (за редакцією P Гром'яка, Ю Ковалша та ш , 1997 p ), праця M Наєнка «Українське літературознавство Школи Напрями. Тенденції» (1997 p ), «Історія української літературної критики та літературо­знавства Хрестоматія» (упорядник П Федченко) у трьох книгах

Теоретичні й Історико-літературні здобутки останніх років, а ще більше потенційні можливості українського літе­ратурознавства переконують, що воно не зупинилося у своєму розвиткові, як І раніше, активно займається осмисленням літературного процесу, накреслюючи магістральні напрями розвитку науки про літературу на найближчі десятиліття

---------------------------------------------------------- ЛІТЕРАТУРА

1 Андрухович Юрій Постмодернізм — не на­прям, не течія, не мода // Слово І час 1999 № З

2. Аристотель Поэтика Москва, 1957

3. Арістофан Комедії Київ, 1956

4. Бичко І Б та Ін Філософія Київ, 1994

5. БІлецький Леонід Основи української літе­
ратурно-наукової критики Київ, 1998

6. Вишенський І Твори Київ, 1959

7. Гегель Г В Ф Эстетика В 4 т Москва,
1968-1971

8. Горацш Твори Київ, 1982

9. Грабовім Григорій До Історії української літерату­
ри Дослідження, есе, полеміка Київ, 1997

 

10.Денисова Т Феномен постмодернізму кон­
тури й орієнтири // Слово І час 1995 № 2

11.Денисова Т M, Сиваченко Г M Наприкінці
XX ст — постмодернізм, мультикультура-
лізм // Всесвітня література в середніх нав­
чальних закладах України 1999 № 1

12.Драгоманов М Українське письменство
1866-1873 років //ЛНВ 1902 Кн 11

13.Європейське відродження та українська
література XIV-XVIII ст Київ, 1993

14.Ефремов Сергій Історія українського пись­
менства Київ, 1995

— 80 —


15 Ільницькии Muho ш Критика І критерії
Львів, 1998

16 Історія української літературної критики
та літературознавства Хрестоматія У 3 кн
Київ, 1996 Кн 1

17. Історія української літератури XIX століття У 2 кн Київ, 1995 Кн І

18 История эстетики // Памятники мировой
эстетической мысли В 5 т Москва, 1962—
1966

19 История эстетической мысли В 6 т
Москва, 1985 Т 2

 

20. Квітка Основ'яненко Г Зібрання творів
У 7 т Київ, 1981 Т 7

21. Кононенко Петро «Історія української літе­
ратури» Михайла Груїлевського у розвитку
наукового літературознавства // Грушевсь-
кии Михайло
Історія української літератури
В 6 т, 9 кн Киш 1993 T l

22. Коряк В Українська література Конспект
3-тє вид, доп Харків, 1931

23. Костомаров M І Слов'янська міфологія
Київ 1994

24. Костюк Григорій Зустрічі І прощання //
Хроніка 2000 № 5 (7) Київ, 1993

25. Костюк Г До проблем творчої методи
радянської літератури // Критика 1931
№ 10

 

26 Кравченко Таміла Постмодернізм — це
принципово не модернізм // Слово І час
1999 № З

27 Куліш П Нарис Історії словесності русько-
украінської // Правда 1869 Ч 2/3

28 Куліш П Взгляд на малороссийскую словес­
ность по случаю выхода в свет книги «На­
родні оповідання» Марка Вовчка (1857) //
Твори У 2 т Київ, 1994 Т 2

29. Лотман Ю M Анализ поэтического текста Ленинград, 1972

30 Маслюк В П Латиномовні поетики І рито­рики XVII — першої половини XVIII ст та їх роль у розвитку теорії літератури на Україні Київ, 1983

31. Метлинский А Взгляд на историческое развитие теории прозы и поэзии Харь­ков, 1850

32 Наєнко М Українське літературознавство
Школи Напрями Тенденції Київ, 1997

33 Николаев П А , Курилов А С, Гришунин А Л
История русского литературоведения
Москва, 1980

- 81 —


34.Платон. Государство // Соч.: В 3 т. Москва,
1971. Т. 3. Кн. 1.

35. Рижский И. С. Введение в курс словеснос­
ти. Харьков, 1806.

36. Рижский И. С. Наука стихотворства. Санкт-
Петербург, 1811.

37. Русские эстетические трактаты первой трети
XIX века. Т. I. Москва, 1974.

38. Сивокінь Г. М. Давні українські поетики.
Харків, 1960.

39. Слово. Знак. Дискурс: Антологія світової
літературно-критичної думки XX ст. Львів,
1996.

40.Степанян Карен. Постмодернизм — боль­
шая забота наша // Вопросы литературы.
1988. № 5.

41. Українська літературна енциклопедія.
Т. 1-3. Київ, 1988-1995.

42. ФаулзДжон. Мантиса// Всесвіт. 1999. № 1.

43. Федченко П. М. Літературно-критична думка
в Україні відТІ зародження до середини
XIX ст. // Історія української літературної
критики та літературознавства. Хрестоматія:
У 3 кн. Київ, 1996. Кн. 1.

44. Федченко ТІ. М. Українська літературна
критика та літературознавство другої поло­
вини XIX — початку XX ст. // Історія
української літературної критики та літе­
ратурознавства. Хрестоматія: У 3 кн. Київ,
1998. Кн. 2.

 

45. Франко Іван. Зібрання творів: У 50 т. Київ,
1976-1984.

46. Фрейд 3. Я и Оно. Москва, 1990.

47. Фрейд 3. Толкование сновидений. Москва,
1990.

48. Чижевський Дмитро. Історія української
літератури. Тернопіль, 1996.

49. Шевченко Т. Повне зібрання творів: У 6 т.
Київ, 1963.

50.Яценко М. Т. М. І. Костомаров — фольк­
лорист і літературознавець // Костома­
ров М, І.
Слов'янська міфологія. Київ,
1994.

51. Jung K. G. Erinnerungen Traume. Gedanken.
Zürich, 1963.


со

о

о.