ЛІТЕРАТУРОЗНАВСТВО ТА ІНШІ НАУКОВІ ДИСЦИПЛІНИ

Художня література є одним із багатьох видів мистецтва. Саме тому літературознавство постійно взаємодіє з естети­кою, наукою, яка впродовж кількох тисячоліть займається розробкою теоретичних проблем мистецтва.

Методологічною базою для літературознавства є філо-

*


софія, в річищі якої воно розвивалося впродовж багатьох століть; автори перших літературознавчих праць (насамперед Арістотель — «Поетика») були філософами.

Літературознавство має чимало спільного в предметі дослідження з фольклористикою — наукою, яка займається вивченням усної народної творчості певного народу. Спіль­ними зусиллями часом удається встановити авторство окре­мих художніх творів, які раніше вважалися народними.

Літературознавство має міцні контакти з психологією; оскільки одним із предметів зображення в художній літе­ратурі є внутрішній світ людини. До того ж психологи до­помагають розібратися в процесах художньої творчості. Літе­ратурознавці плідно використовують досягнення психології творчості, в полі зору якої перебувають етапи творчого про­цесу від зародження авторського задуму до його реалізації в літературному творі.

«Спірним, — на думку Михайла Наєнка, — видається зв'язок літературознавства з економікою» [4, 7]. Дослідник вбачає в такому підході, що домінував у радянські часи, вульгаризацію специфіки художньої творчості й методо­логічних засад її вивчення. «Для літературознавця еконо­мічний мотив у творі є не ілюстрацією, не відображен­ням „реальних" економічних відносин у суспільстві, а лише однією з складових частин художнього світу, що твориться письменником в ім'я пошуку світової гармонії, проник­нення в таїну людської душі і життя загалом» [4, 7].

Останнім часом літературознавство стало більше спів­працювати з теологією, оскільки лише з'ясувавши біблійну основу (чи інших священних книг у ісламі, буддизмі тощо) можна збагнути художні твори, побудовані на ремініс-ценціях зі Святого Письма (наприклад «Давидові псалми» Т. Шевченка, «Мойсей» І. Франка чи «Сад Гетсиманський» І. Багряного).

Наука про літературу має також міцні контакти із соціо­логією, герменевтикою, етикою та рядом інших наукових дисциплін. Навіть математика й кібернетика в останні десяти­ліття дедалі більше дотичні до літературознавства. Це й спро­би написання віршів за допомогою електронно-обчислю­вальної техніки, і різного роду статистичні підрахунки за допомогою комп'ютерів, і практика машинного перекладу тексту тощо.