Відштовхування

Смисл цього поняття полягає в тому, що письменник не сприймає художньо-концептуальну специфіку твор­чості своїх попередників. Водночас він відчуває спорідне­ність у використанні художніх засобів чи в стильовій манері викладу матеріалу. Основа подібної взаємодії ґрун­тується на дихотомії «дружба — ворожнеча» творчих прин­ципів осмислення навколишньої дійсності. Прикладом відштовхування в українській літературі може бути твор­чість неоромантиків (кінець XIX — початок XX ст.). До них належать Леся Українка, А. Кримський, О. Олесь, Б. Леп-кий, М. Вороний, О. Кравченко, у творчості яких з'являється інше розуміння, ніж у їхніх попередників — українських романтиків 40^—60-х років і пізнішого часу (О. Шпигоць-кий, Л. Боровиковський, А. Метлинський, М. Петренко, Я. Щоголев та ін.), взаємовідношення світу і людини. Якщо в романтизмі ідеал перебував у минулому, відсутні були заклики до соціально-політичних дій, спрямованих на замі­ну існуючого ладу, то у творчості неоромантиків прогля­даються акценти на переборення пасивної та духовної де­градації народу, динамізм і суспільну активність окре-

— 448 —


мо взятої людської особистості, подолання романтичної відчуженості від навколишньої дійсності, пошуки ідеалу, взятого з життя, органічно пов'язаного з ідеями національ­ного й соціального визволення.

У використанні ж художніх засобів чи в стильовій мане­рі окремих письменників, як романтиків, так і неороманти­ків, можна знайти чимало спільного.

Цікаві думки про «дружбу — ворожнечу» як основу від­штовхування знаходимо в щоденниках П. Тичини: «Молю­ся перед тим, як починаю писати. До Шіллера, Шевченка, і до менших, недавніх, як Чумак. Це не молитва, бо я не прошу помогти мені щось написати. Це — горіння поміж друзями, це продовження того, що вони зробили» [10, 36— 37.