Система воздухо постачання

Система воздухо постачання повинна забезпечувати людей в притулку необхідною кількістю повітря відповідної температури, вологості і газового складу в умовах, якими характеризується складний осередок ураження.

Воздухоснабжение притулків здійснюється за рахунок зовнішнього повітря за умови його попереднього очищення. Система воздухоснабжения не лише потрапляє в притулок необхідна кількість повітря, але і захищає від попадання всередину спорудження радіоактивного пилу, ОР, бактерійних засобів, диму і окислу вуглецю при пожежах.

Залежно від конкретних умов і вимог спеціальні пристрої в системі воздухоснабжения виконують і додаткові функції, наприклад, підігрівають або охолоджують повітря, осушують або зволожують його.

Система воздухоснабжения, як правило, працює по двох режимах: чистій вентиляції (перший режим) і фильтро вентиляції (другий режим). Якщо притулок розташований в пожежонебезпечному районі (нафтопереробне підприємство) або в районі можливої загазованості небезпечними хімічними речовинами, додатково передбачають режим регенерації внутрішнього повітря (тобто відновлення газового складу, як це робиться на підводних човнах) і створення підбору (режим 3).

У режимі чистої вентиляції (режим 1) зовнішнє повітря очищається тільки від пилу (у тому числі радіоактивною). Подається він з урахуванням необхідності видалення тепловиділень і вологи, тому кількість повітря залежно від кліматичного пояса може коливатися в дуже широких межах.

На одного укриваного подається 8-13 м3 залежно від кліматичної зони.

У цьому режимі кількість повітря, що видаляється, повинна складати 0,9 від об'єму припливного повітря.

При режимі фильтро вентиляції (режим 2) повітря додатково пропускають через фільтри-поглиначі, де він очищається від ОР і бактерійних засобів. Фільтри-поглиначі мають певну пропускну спроможність. Тому в режимі фильтро вентиляції подання повітря скорочується, але і при цьому необхідно забезпечити необхідний режим температурної вологості усередині: споруди і підпір повітря.

На одного укриваного подається 2 м3/ч повітря, працюючого на ПУ, - 5м/ч: працюючого у фильтро вентиляційній камері з електро вентилятором - 10м3 /ч.

У 3-ій і 4-ій кліматичних зонах об'єм повітря, що подається, збільшується до 10 м3/ч на укриваного або застосовується пристрій для охолодження повітря.

При режимі 2 має бути забезпечений підпір повітря не менше 5 мм вод. Стовпа (як і при інших режимах воздухоснабжения притулку).

Система воздухоснабжения включає повітрозабірні пристрої, проти запорошені фільтри, фільтри-поглиначі, вентилятори, розводящу мережу, воздухо-регулирующие і захисні пристрої, а також при необхідності засобу регенерації, тепломісткі фільтри (воздухо охолоджувачі), фільтр для очищення повітря від окислу вуглецю.

Воздухоогорожу для режиму чистої вентиляції зазвичай поєднують з галереєю аварійного виходу, другу прокладають окремо. Кожен воздухозабор повинен мати обладнаний противибуховим пристроєм.

При виході з ладу воздухо огорожі фильтро вентиляції можна використати воздухо огорожу чистої вентиляції, для чого між воздухо огорожами прокладають - перемичку у вигляді металевої труби з герметичним клапаном.

Для воздухо постачання в сучасних притулках застосовують фильтро вентиляційні комплекти ФВК- 1 і ФВК- 2, які розміщуються в окремому приміщенні притулку у фильтро вентиляційній камері. Один комплект ФВК-1ИЛИ ФВК- 2 розрахований на 150 чел.

Одночасно з цим включають регенеративну установку РУ- 150/6, яка повітря з приміщень притулку, очищає від вуглекислого газу і збагачує киснем. Зовнішнє повітря після проходження через фільтр ФГ- 70 і внутрішнє повітря після регенерації в установках РУ- 150/6 охолоджується у воздухо охолоджувачах і електроручним вентилятором ЭРВ- 600/300 подається в приміщення притулку.

Для регенерації повітря можна використати регенеративний патрон з ХПІ що поглинає вуглекислоту у поєднанні з кисневим (повітряним) балоном. При цьому на одну людину вимагається о 1 годині поглинути 20 л вуглекислоти і подати 25 л кисню.

Мережі повітропроводів, розташовані в притулку, забарвлюються: режиму чистої вентиляції у білий колір, режиму фильтро вентиляції і рециркуляції в червоний колір.