рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Метод порівняння параметрів технічних об’єктів

Метод порівняння параметрів технічних об’єктів - раздел Философия, ТЕОРІЯ ТЕХНІЧНИХ СИСТЕМ В Даному Випадку Еталон, Наприклад, Форма Поверхні (Профіль Різьби) Служать М...

В даному випадку еталон, наприклад, форма поверхні (профіль різьби) служать моделлю. Фактичне значення параметра і точність його реалізації визначають шляхом порівняння зразка ТО, що перевіряється і еталона.

 

7.4. Складання переліку заданих параметрів

технічних об’єктів

Для проведення коректного обґрунтованого аналізу ТО і особливо при його порівнянні із іншими зразками аналогічного призначення необхідно вказати досить повний перелік параметрів, які повинні забезпечуватись під час експлуатації – визначити задані параметри. Інколи не повне врахування основних робочих та конструктивних параметрів ТО приводить до відмов останнього в процесі експлуатації. Особливо частими є помилкові висновки про вторинність того чи іншого параметра, коли вважається, що він забезпечується автоматично при дотриманні інших, пов’язаних з ним характеристик. Сказане підтверджується відомим положенням про те, що правильна постановка задачі - це вже половина її розв’язування.

Вибір параметрів, їх число та форма представлення, обумовлені умовами конкретної задачі і як правило визначаються:

1) складністю виконуваної ТО функції;

2) конструктивною складністю ТО;

3) конкретними умовами експлуатації ТО (наприклад, його використанням при підвищеному рівні запилення повітря або високих середніх температурах);

4) додатковими вимогами замовника ТО.

Перші три групи факторів вже досить детально розглядались вище. Що стосується додаткових вимог, то в загальному випадку у замовника є два основні варіанти.

Перший варіант - закупка готового виробу. Якщо один або декілька пропонованих різними фірмами зразків ТО певного призначення задовольняє замовника за всіма найважливішим функціональним та конструктивним параметрами і до його експлуатаційних параметрів не пред’являється підвищених або додаткових вимог, він може купити один зі зразків, при необхідності доопрацювати або модернізувати його і використовувати для розв’язання своєї технічної задачі.

Якщо ж існуючі зразки ТО не задовольняють замовника за одним або декількома найважливішими параметрами, можливий другий варіант - розробка нового спеціального ТО. Зразок створений згідно із вимогами замовника звичайно більш дорогий ніж той, що вже виготовляється серійно. Для правильної постановки та розв’язання задачі зі створення спеціального ТО необхідно тісне та активне співробітництво ряду фахівців, серед яких конструктор повинен відігравати провідну роль.

Оскільки постановка задачі ніколи не буває цілком повною (всього передбачити неможливо) при виконанні кожного замовлення конструктор сам визначає і забезпечує ряд додаткових параметрів ТО і серед них функціональні та конструктивні. Під час проектування важливий також постійний контакт конструктора із замовником, оскільки останній звичайно є висококваліфікованим фахівцем із прототипів потрібного йому ТО, особливо з їх експлуатації. Вимоги до підсистем і елементів розроблюваного ТО звичайно визначає сам конструктор.

Для забезпечення необхідної повноти переліку заданих параметрів ТО доцільно скористатись характеристиками їх категорій і прикладами, наведеними в табл. 7.1.

Особливу групу утворюють параметри, що не обов’язково вказуються в ТЗ, але розглядаються і враховуються конструктором практично в будь-якому випадку. До них відносяться:

1) оптимальні конструктивні та експлуатаційні параметри (мінімальні габарити, маса, енерговитрати, максимальні надійність, довговічність, ремонтопридатність);

2) оптимальні ергономічні параметри (простий, легкий і зручний контроль та регулювання під час експлуатації, мінімальні рівень шуму, загазованості, вібрацій, виділення тепла, інтенсивність електромагнітних випромінювань);

3) максимально повне використання можливостей підприємства де розроблюваний ТО буде виготовлятись та використовуватись (наявних обладнання, інструмента, матеріалів, комплектуючих, заготовок, пристосувань, технологій);

4) максимальна економічна ефективність (мінімальні вартість виготовлення та експлуатації, максимальний прибуток).

Від наведених груп первинних параметрів залежить ряд вторинних, що дотримуються під час розробки:

1) максимальна простота ФС, ПС, КС;

2) по можливості однаковий і не завжди максимальний термін служби основних елементів ТО;

3) дешевизна та легкість заміни елементів ТО, що швидко зношуються;

4) врахування умов НС, в яких буде використовуватись ТО.

Одночасне забезпечення деяких із вказаних параметрів може бути неможливим і тоді доводиться шукати компромісний варіант.

Особливу групу утворюють параметри, що диктуються конструктору природою та суспільством. Однак вони не сприймаються як обмеження, оскільки кожен звик до фундаментальних законів і розуміє, що не можна сконструювати вічний двигун. Суспільство накладає обмеження правового характеру.

В розділі 7.1.4 розглядалась класифікація параметрів за ступенем важливості, причому в якості класифікаційної ознаки був обраний їх зв’язок із зовнішньою або одної із внутрішніх функцій. Аналогічну назву можна застосувати і для класифікації параметрів на основні, забезпечення яких є обов’язковим і додаткові, пов’язані із вимогами і побажаннями замовника, що можуть бути реалізовані при сприятливих обставинах.

 

7.5. Реалізація параметрів технічних об’єктів

В даному розділі ми розглянемо питання забезпечення параметрів спроектованого ТО, оскільки якщо в реальному зразку основні параметри не дотримані зовнішня функція може залишитись і не виконаною не дивлячись на високу якість проекту і здавалося б всебічну обґрунтованість прийнятих рішень. Зрозуміло, що працездатність реального зразка ТО в значній мірі залежить також і від якості його виготовлення, однак головним, все ж таки, залишається правильна організація конструювання. До основних факторів, що впливають на його результат відносять кваліфікацію, особисті якості та досвід конструкторів, їх кількість, час, відведений на розробку, складність та ступінь оригінальності розроблюваної конструкції.

В роботі [14] була наведена залежність якості виконання проекту (як міри реалізації заданих параметрів) від кваліфікації конструкторів (рис.7.12). Однак терміни „класифікація” та „якість проекту” не мають точного означення і тому не отримали кількісного вираження.

Залежність якості проекту від тривалості конструювання і від кількості розробників показана на рис. 7.13. Чисельність конструкторського персоналу можна виразити також у грошових витратах на оплату їх праці в одиницю часу. З графіку видно, що, з одної сторони, зі збільшенням часу tох якість зростає відносно повільно, а з іншої – використання подвійної кількості конструкторського персоналу не забезпечує пропорційного прискорення роботи. Графік на рис. 7.13 відповідає кваліфікації злагодженого і високопрофесійного конструкторського колективу. Професійним якостям колективу нижчої кваліфікації відповідав би графік з менш крутим нахилом кривої і значно більшим значенням відстані між нею та асимптотою ідеального розв’язку.

Будь-яке удосконалення існуючого ТО повинно забезпечувати поліпшення заданих параметрів. Даний процес відображує S–діаграма, представлена на рис. 8.2. Однак можливості удосконалення існуючих ТО обмежені (див. рис. 11.4, 11.6).

Слід також звернути увагу на те, що в ряді випадків, матеріальні витрати на конструкторську розробку у загальному обсязі витрат на створення нового ТО можуть складати значну частку. Існує переконання, що величина загальних витрат залежить, в першу чергу, від вартості підготовки виробництва та його здійснення. Однак це справедливо в певній мірі лише для масового і серійного виробництва. Наближене ж розподілення витрат при одиничному виробництві ТО високої складності представлено на діаграмі (рис. 7.14).



8. Оцінювання технічних систем

В попередньому розділі були сформульовані питання щодо основних параметрів автомобіля – швидкості, витрат пального, надійності, кольору і т.д. Однак бажано було б не лише дати на запитання відповіді, але й об’єднати окремі параметри, що їх кількісно характеризують в одному комплексному узагальненому параметрі (критерії) оцінювання. Зрозуміло, що це не проста задача, оскільки розмірності ряду параметрів відрізняються, однак рішення задачі і визначення узагальненого параметра дозволило б однозначно оцінювати ТС і порівнювати її з іншими.

В загальному випадку оцінювання може проводитись двома способами: інтуїтивно і на основі критеріїв - якісних або кількісних параметрів технічної системи, що зіставляються із оптимальними їх значеннями.

Інтуїтивна оцінка, не дивлячись на її суб’єктивність використовується досить часто. Як правило, вона ґрунтується не лише на суб’єктивних відчуттях, але й на багаторічному досвіді фахівця, який оцінює. У зв’язку із цим, слід систематично розвивати навички інтуїтивного оцінювання. Вона особливо важлива для початку процесу конструювання при відсутності повної інформації про ТС.

Залежно від умов задачі, оцінки ТС бувають трьох основних типів (табл. 8.1. і рис. 8.1)

 

Таблиця 8.1

Типи задач оцінювання технічних систем

Тип задачі і алгоритму її розв’язання Вихідні дані Мета розв’язання задачі
І Дана ТС із визначеними параметрами Дати загальну оцінку ТС
ІІ Дана ТС та перелік вимог до неї Установити відповідність ТС вимогам
ІІІ Дана множина ТС аналогічного призначення Обрати найкращу (найефективнішу) ТС

В алгоритмах розв’язання задач оцінювання (див. рис. 8.1) основними операціями є вибір критеріїв оцінювання ТС та визначення узагальненого критерію оцінювання.

Розглянемо деякі поняття пов’язані із вказаними операціями та пояснимо їх проблематику.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ТЕОРІЯ ТЕХНІЧНИХ СИСТЕМ

І В Севост янов... ТЕОРІЯ ТЕХНІЧНИХ СИСТЕМ...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Метод порівняння параметрів технічних об’єктів

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Позначення
в– внутрішній вплив; В – множина внутрішніх впливів системи; вз.вх, вз.вих - зовнішні вхі

Класифікація методів інженерної творчості
Оскільки основне практичне значення дисципліни полягає у методах ІТ, доцільним буде одразу ж розглянути їх класифікацію. В 1977 р. було проведено умовне розділення евристи

Вимоги, що пред’являються до методів інженерної творчості
1. Методи ІТ повинні мати єдину науково-обґрунтовану понятійну основу, узгоджену із системою понять фундаментальних та загально-інженерних дисциплін. 2. В документації до

Система
Системою (С) ми називаємо сукупність, утворену і упорядковану за певними правилами зі скінченної множини елементів, які можуть впливати один на одного (пов’язані внутрішніми

Призначення системи
Призначення системи це виконання її зовнішньої (загальної) функції (Ф). Зовнішню функцію системи можна подати множиною внутрішніх функцій (ф)

Зовнішні впливи системи
Під вхідними зовнішніми впливами (вз.вх) розуміють потоки матерії, енергії або інформаційних сигналів спрямовані від зовнішніх систем і елементів безпосереднього

Навколишнє середовище (оточення) системи
Необхідно також враховувати вплив на систему природних умов (змін температури, вологості, тиску), а також біологічних об’єктів (і в першу чергу, людини). Все вказане можна об’єднати в загальному по

Типи задач теорії технічних систем
Всі задачі створення та удосконалювання систем можна поділити на два основні типи. Задача синтезу – задані зовнішня та внутрішні функції системи, необхідно розробити її структуру.

Об’єкт впливу технічного процесу
Об’єкт впливу ТП є одночасно об’єктом впливу СП. Ним може бути: матерія (ТС, SТС, елемент - деталь, матеріал або їх сукупність),

Внутрішні та зовнішні впливи технічного процесу
Впливи ТП являють собою потоки матерії, енергії або інформації спрямовані до його елементів або від них. В машинобудівному виробництві та на транспорті впливами можуть бути: подача

Люди, технічні системи та навколишнє середовище як елементи технічного процесу
В множину елементів ТП входять всі люди, технічні системи, а також об’єкти НС, які безпосередньо впливають на його перетворення. Одне і теж саме перетворення може

Функціонування технічних об’єктів
В ТО при реалізації їх призначення використовуються різні фізико-технічні ефекти, наприклад, ефект важеля, гравітації, розширення при підвищенні температури, нагрівання провідника

Структура технічних об’єктів
Створення ТО, а також виконання ним заданого призначення можливі лише при умові дотримання певних вимог виготовлення та складання всіх необхідних елементів ТО із з

Стани технічних об’єктів
Протягом всього терміну існування, починаючі від розробки і до ліквідації технічний об’єкт проходить ряд типових станів (Сн), які визначаються його параметрами. Для правильн

Класифікації функцій технічних об’єктів
Зі всієї множини можливих класифікацій розглянемо найосновніші. 1. Класифікація за рівнем складності: залежно від числа параметрів, що входять до опису функцій вони можуть бути біль

Розробка функціональної структури
ФС можна розробляти двома основними способами. В першому випадку при заданих зовнішній функції ТО та моделі його функціонування (відомому принципу дії) ви

Класифікації принципових елементів
1. Рівень складності принципового елемента визначає число неподільних елементів ТО, з яких він складається. При необхідності, залежно від умов розв’язуваної задачі можна вве

Розробка принципових схем
Розробка ПС може викликати певні труднощі у проектувальників, які звикли мати справу з більш конкретними конструктивними схемами, на яких ТО представлений спрощени

Класифікації конструктивних елементів
Конструктивні елементи класифікуються за тими ж самими ознаками що і принципові елементи ТО. 1. Залежно від складності ТО його можна поділити на складальн

Розробка конструктивних схем
Полегшити створення КС і особливо схем складних ТО може застосування модульного принципу – розділення ТО на конструктивні елементи різного рівня с

Відношення мета – засіб
Ми вже розглядали вище дане відношення (див. розд. 5.3), яке відображує методику синтезу ТО, коли виходячи із формулювання поставленої мети шукають засоби її досягнення. На кожному

Функціональні параметри технічних об’єктів
Зовнішня і внутрішні функції ТО є найважливішими його параметрами, оскільки якщо об’єкт не виконує свого призначення, тобто верстат не обробляє заготовку, а автомобіль не перевозит

Експлуатаційні параметри технічних об’єктів
Бажане перетворення об’єкта СП здійснюється шляхом впливу на нього ТО. Ефективність використання ТО характеризується сукупністю експлуатаційних па

Ергономічні параметри технічних об’єктів
Як вже вказувалось вище, задані перетворення матерії, енергії або інформації здійснюються при взаємодії людини та ТО. Результат перетворення в значній мірі залежить від ефективност

Естетичні параметри технічних об’єктів
З початку створення перших механізмів і машин, ще на ранніх стадіях ремісничого виробництва людина прагнула до поєднання практичної корисності ТО і його привабливого зовнішнього ви

Параметри зберігання та транспортування технічних об’єктів
Після виготовлення і до початку експлуатації ТО проходить ще ряд проміжних етапів і стадій, протягом яких його стан змінюється. Спочатку ТО упаковується і доставля

Параметри постачання і планування технічних об’єктів
Для замовника ТО одним з найважливіших його параметрів є термін постачання. Не менш важливим він є і для конструктора, виробника та постачальника ТО, оскільки регл

Технологічні параметри технічних об’єктів
Технологічні параметри характеризують спосіб виготовлення та складання ТО. До основних з вказаних параметрів відносяться: найменування, число та тривалість операцій механічної обро

Конструктивні параметри технічних об’єктів
Звичайний користувач експлуатує ТО в певний мірі як „чорний ящик”. Застосовуючи інструкції і власний досвід він визначає закономірності між натисканням на кнопки керування і регулю

Економічні параметри технічних об’єктів
Економічні параметри об’єднують в собі більшість розглянутих вище категорій параметрів. Вони відображують з одної сторони витрати на створення і експлуатаціюТО, з іншої сторони – п

Якість виготовлення технічних об’єктів
Як показує досвід, недостатньо сконструювати ефективний ТО, - необхідно також якісно його виготовити. Від якості ТО напряму залежить його функціонування. Злагоджен

Метод розрахунку параметрів технічних об’єктів
Параметри ТО можна отримати і проаналізувати на основі розрахунків за формулами. Даний метод реалізується при мінімумі додаткових витрат та засобів, але в ряді випадків є досить тр

Вибір критеріїв оцінювання технічних систем
Вибір критеріїв оцінювання є одним з найважливіших етапів розв’язання задачі. Обрані параметри повинні достатньо повно визначати ТС. Од-

Визначення узагальненого критерію оцінювання
В цілому узагальнений критерій оцінювання (цінність) ТС визначається ефективністю виконання нею заданої зовнішньої функції. Залежно від умов задачі розрізняють декілька видів узага

Розробка та проектування
В більшості випадків ТС проектується досвідченим інженером - конструктором і його групою. На даній стадії повинні бути підготовлені такі документи: - звіт про результати а

Випробовування дослідного зразка
Результати випробовування є вирішальним фактором при визначенні цінності розробленої ТС. Вони важливі також і з точки зору накопичення досвіду, особливо молодими конструкторами. За

Остаточне корегування виробничої документації
В процесі корегування, як правило, розв’язується задача раціоналізації серійного або масового виробництва з метою його спрощення та здешевлення, а також підвищення продуктивності праці. Вказане осо

Експлуатація
Після завершення стадії припрацювання ТС переводиться в режим нормальної експлуатації.   10.4. Часова послідовність стадій створення та використання

Конструктивні параметри технічних систем
Конструктивні параметри визначають зовнішні, а разом з ними і економічні параметри ТС. У зв’язку із цим, структура, впливи, форма, розміри, марка матеріалів, з яких виготовлені еле

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги