Методи обробки емпіричних даних: якісний і кількісний аналіз інформації.

Ця група методів дозволяє здійснювати якісний і кількісний аналіз інформації про трудову діяльність людини, яка зібрана за допомогою емпіричних методів. Розглянемо деякі з них.

Метод експертної оцінки передбачає аналіз необхідної інформації про специфічні особливості професії та можливі фактори, які негативно впливають на суб’єкт праці, на основі опитування групи кваліфікованих спеціалістів визначеної професії і вивчення психологами документації, яка адекватна завданню дослідження. (Одну з таких методик – САН, будемо опановувати на лабораторних заняттях).

Метод порівняльного аналізу використовується для визначення характеру суб’єктно-об’єктних і об’єктно-об’єктних взаємозв’язків у процесі виконання конкретної діяльності. Порівняльний аналіз документації проводиться з метою створення загальної орієнтовної картини процесу праці, його організації, ефективності протікання, складу працівників і впливу роботи на їх стан здоров’я.

Порівняльний аналіз результатів безпосереднього спостереження проводиться для складання якісної характеристики окремих елементів процесу праці й виділення елементів, які підлягають опосередкованому спостереженню, на основі порівняльного аналізу наступних відомостей:

· поопераційного аналізу процесу праці та способів виконання операцій в результаті якого операції групуються за їхнім призначенням і за способом виконання;

· індивідуальної організації робочих місць та прийомів роботи, на основі яких оцінюється оптимальність організації праці і, орієнтовно, організації професійної підготовки працівників;

· розташування органів керування, індикаторів та інших пристроїв, з якими працює професіонал, і використання їх в процесі праці, в результаті якого оцінюється оптимальність їх розташування та зручності використання;

· про аварії, брак, помилки, збої, які відбуваються в процесі роботи, і причинах їх виникнення, в результаті якого відбувається класифікація причин їх виникнення: зовнішніх (об’єктивних) та внутрішніх (суб’єктивних).

Метод аналізу помилок спрямований на аналіз відхилень від нормального протікання трудового процесу, які виникають з вини людини, й здійснюється на основі порівняльного аналізу інформації, яка була отримана при вивченні документації з браку, аварій, травматизму; спостереження за процесом праці, експертної оцінки і статистичного аналізу частоти і кількості виникнення помилок. Аналіз помилок дає можливість проводити їх класифікацію і встановлювати причину їх виникнення, які можуть бути зумовлені різними факторами: поганою професійною підготовкою; нечіткою інструкцією щодо роботи; несправністю обладнання; негативним впливом довколишнього середовища на функційний стан працівників (учнів); несвоєчасною оцінкою правильності дій; напруженістю праці; безвідповідальністю працівника (учня) і т.п.

Крім того, аналіз помилок дозволяє виділяти складні, критичні й напружені ситуації процесу праці, в яких чіткіше виявляються актуалізація і робота специфічних функцій, так як саме порушення їх узгодженого протікання й призводить до помилок.

Статистичний та графічний методи аналізу використовуються з метою отримання кількісної інформації про закономірності і динаміку протікання професійної діяльності.

Статистичний аналіз дозволяє виділяти не лише кількісні зміни в діяльності, але й їх динаміку протягом робочого дня і особливо на окремих відрізках часу роботи: за середніми арифметичними показниками, за середнім квадратичним відхиленням, середніми помилками і ранговими кореляціями, за допомогою факторного аналізу та ін. Порядок статистичного аналізу отриманих результатів за різними показниками і факторами наведено в ряді лабораторних роботах, які ми будемо виконувати.

Графічний аналіз надає можливість візуально визначити ті зміни, які властиві характеру протікання діяльності, що досліджується (варіативність показників часу виконання операцій та ін.). Зокрема, для визначення характеру динаміки працездатності широко використовуються графіки, а для порівняльного аналізу характеристик функційної структури діяльності − діаграми. В посібнику: Янцур М.С. Класифікація, аналіз та опис професій з практикумом. – Рівне: РДГУ, 2006 наводяться приклади графіків психофізіологічного та психологічного профілів професії психолог-профконсультант (С. 59-60).