КРИТЕРІЇ ОЦІНЮВАННЯ ТВОРЧОГО ПРОЕКТУ

№ з/п Критерії
Функціональність: · раціональність розмірів; · забезпечення вимог гігієни; · забезпечення зручності в користуванні.
Комбінованість та технологічність: · кількість операцій, використаних при виготовлені об’єкту; · доцільність та доступність використання матеріалів, технік, технологій виконання згідно структури виробу (монолітна, каркасна, оболонкова).
Естетичність: · форма об’єкту, її характеристика та доцільність; · доцільність поєднання форми об’єкту з декором; · корисність нововведень; · якість та доцільність опорядження, оздоблення та захисту виробу (шліфування, лакування, фарбування, просмолювання та ін.); · якість виконання декору.
Конструктивність: · раціональне використання матеріалу; · простота конструкції; · надійність конструкції; · експлуатаційна надійність.
Ергономічність: · кількість часу, витраченого на виготовлення об’єкту; · доцільність та кількість витраченого матеріалу на виготовлення об’єкту; · відповідність виробу до зазначених функцій об’єкту.

 

Зрозуміло, що робота, яку має проводити вчитель, відповідно до оновленого змісту трудового навчання, є незвичною і складною. Адже процес творчості завжди залишався складним і найнепередбачуванішим явищем людської діяльності. Проте ми глибоко переконані, що навчати учнів творчій праці може лише творчо працюючий учитель, який не боїться відхилитися від завчених на пам'ять шаблонів виконавчої діяльності. Вчитель повинен не лише добре знати свій навчальний предмет, а й бути компетентним в інших галузях науки, бачити точки їх зіткнення, добре знати своїх учнів, їхні можливості, інтереси, бажання. Психологічна грамотність і компетентність учителя вкрай важливі для організації проектної діяльності учнів.

Педагог повинен бути комунікабельним, особливо під час організації міжрегіональних проектів, емпатійним, толерантним. Особливу роль відіграють креативні здібності вчителя, його творчий потенціал, досвід творчої діяльності. Педагогічна професія – одна з найбільш творчих. Від педагога очікують не лише досконалого володіння предметом, який він викладає, а й володіння педагогічною психологією, мистецтвом акторської майстерності. Вчитель впливає на учнів яскравістю власної індивідуальності. Самоцінність особистості важлива у цій технології як в жодній з інших.

Детальніше і глибше питання методики реалізації проектно-технологічного підходу в трудовому навчанні описано у відповідній літературі (Л. 37, 61, 74, 87, 100, 102, 103, 135 та ін.) та буде розглянуте нами на відповідному практичному (семінарському) занятті.