Мал. 3.5.2. Надійність батареї тестів

Для забезпечення достатньої надійності підсумкового педагогічного тестування учнів батарея тестів повинна складатися з тестів І, ІІ і ІІІ рівнів і містити, як мінімум, 60 суттєвих операцій. Якщо батарею тестів сформувати з наведених вище тестів І–ІІІ рівнів, із загальним числом р = 126, то це забезпечує надійність контролю R = 0,88.

Після проведення тестування за розробленою батареєю тестів визначається коефіцієнт засвоєння досвіду піддослідними (учнями, студентами). Для цього необхідно визначити кількість операцій - а - при вирішенні батареї тестів для виставлення оцінок у відповідній 5-тибальній системі. При цьому використовується формула для визначення коефіцієнта засвоєння досвіду: Кa = а / р,

де: а - кількість вірно виконаних операцій оптантом в усіх тестах батареї;

р - загальне число суттєвих операцій в усіх тестах батареї.

На основі Кб може бути напрацьована будь-яка зручна шкала оцінки знань і вмінь оптантів (учнів). Якщо орієнтуватися на 5-ти бальну шкалу, то оцінка знань оптантів (учнів) співвідноситься з їх успіхами у виконанні тестів наступним чином: (див. табл. 3.5.1 і табл. 3.5.2). У залежності від величини Кб встановлюється якісна або бальна оцінка знань. Її незручність полягає у тому, що оцінка за 5-тибальною шкалою стає надто узагальненою і грубою. Крім того, її використання може супроводжуватися деяким психологічним дискомфортом, наприклад, тоді, коли мета навчання − І або ІІ рівень. В цьому випадку оцінка успішності не буде перевищувати посередньої або доброї оцінки. Оцінку „відмінно” учень не може отримати в принципі, тому що досягнення ІІІ рівня не планується. Цих недоліків позбавлена 12-тибальна шкала, яка наведена в таблиці 3.5.2. У ній наведена повна і монотонна шкала порядку з „0” точкою, в якій кожному значенню Кб за всіма рівнями засвоєння співвідноситься цілком визначена оцінка. Утворення 12-тибальної шкали на основі Кб показано у таблиці 3.5.2, де також наведено і 5-тибальну шкільну шкалу.

Таблиця 3.5.1.