РЕЛІГІЄЗНАВСТВО ЯК НАУКА

Духовне відродження українського суспільства значною мірою залежить від глибини теоретичного осмислення явищ і процесів дійсності в усій їх багатогранності, повноті реальних суперечностей і визначальних тенденцій. Рівною мірою це стосується функціонуючої конкретної духовної реальності – релігії як специфічного способу відображення дійсності з допомогою ідей, поглядів, уявлень, почуттів, переживань, нагромаджених людством у процесі історичного розвитку і таких, що реалізовані у відповідному способі життя.

Знання релігії як духовного феномену є невід'ємною умовою становлення кожної людини як особистості і особливо студентської молоді – майбутньої еліти держави, що у контексті з іншими гуманітарними знаннями формують духовну культуру, світоглядні орієнтири, духовні інтереси й цінності молодих людей. Набуттю знань із сфери релігії сприяє релігієзнавство, що посідає чільне місце серед гуманітарних дисциплін ВНЗ.

Викладання і засвоєння курсу “Релігієзнавство” є важливим внеском у гуманітаризацію освіти. Воно сприяє оволодінню досягненнями світової та вітчизняної культури, допомагає студентській молоді не лише самовизначитись у світоглядних питаннях на основі знань сутності релігії, її елементів, типології в історичній генезі, а й глибоко зрозуміти особливості філософії католицизму, протестантизму, православ'я, які найбільш поширені на теренах України.

Вивчивши курс “Релігієзнавство”, студент повинен знати:

- закономірності виникнення, розвитку й функціонування релігії;

- основні компоненти, історичні різновиди релігій та їх специфічні особливості;

- взаємозв'язок і взаємодію релігії з міфологією, філософією, наукою;

- особливості сучасних світових, національних, нетрадиційних релігійних напрямів;

- особливості формування сакральної культури України, сучасне становище релігійного життя в Україні;

- основні положення українського законодавства про свободу совісті та релігійні організації.

Вміти:

- формувати власну позицію щодо сакральної духовності, світової та національної духовної культури, їх цінностей;

- розрізняти особливості конфесійної діяльності релігійних організацій;

- використовувати положення українського законодавства про свободу совісті та релігійні організації в практичній роботі;

- впроваджувати заходи, спрямовані на відродження української духовної культури;

- підтримувати діалог й співробітництво віруючих і невіруючих в інтересах зміцнення української державності, розвитку національної культури.