М0ЖЛИВ1 СВІТИ

кавим, оскільки в ньому переплітаються практично всі щойно розглянуті пробле­ми щодо субстанції, пізнання, необхід­ності, можливості і т. д. Для того аби розпочати цю тему, варто згадати


Частина IV. Німецька філософія Нового часу

ляйбніцевське вчення про істини розуму та істини факту. Перші з них є не­обхідними. Це такі істини, які мисляться Богом і засновані на законі проти­річчя. За допомогою цих істин, чи цього закону Бог мислить всі можливі світи, іцих світів є нескінчена кількість. Істини факту, є справедливими лише для нашого світу. Але на підставі чого одні з них є вічними і необхід­ними, а інші цього статусу не мають? Тому, що наш світ виступаючи одним з можливих світів, є, окрім цього, ще й дійсним. Тобто цей світ не просто мислиться Богом, але ще й є створеним ним. У результаті чого, для всього що існує в цьому світі діє вже не один закон (протиріччя), а два - закон протиріччя та достатньої підстави, а тому необхідність, яка виявляється в нашому світі вже не носить всезагального характеру, а стає лише побічною, чи однією з можливих необхідностей.

Це перший момент, який слід чітко зафіксувати: у якості можливого (для Бога) в цьому світі є лише необхідність, але у якості дійсного, в ньому стає можливим певне відхилення від всезагальної необхідності, і поява «окремих» чи «побічних» необхідностей. Більш того, сам вибір, який здійс­нюється Богом є вільним. Бог обирає один з можливих світів, хоча і «най­кращий». Однак, які наслідки все це має для людини? Перш за все, на від­міну від Бога, який має знання спочатку про можливості, люди, завжди роз­починають з даності, з дійсності чи з наслідків. У цьому сенсі наше знання про світ не є необхідним. Оскільки з необхідністю ми можемо робити виве­дення лише від причини до наслідку, а не навпаки. Тому всі наші знання є лише істинами факту, тобто вони завжди обмежуються досвідом. Ми мо­жемо лише з певною вірогідністю передбачати причини і наслідки своїх дій. Бог же, завдяки своєму абсолютному знанню, завжди діє необхідно (до речі, саме тому «Бог не грає в кості», оскільки заздалегідь знає результат). На відміну від цього людина може вчиняти по-різному. Це ї є людською сво­бодою. Фактично, ця теорія Ляйбніца є гносеологічним доведенням можли­вості свободи. Тож Бог, вводиться Ляйбніцем на підставі закону достатньої підстави. Ляйбніцевський Бог - це суто метафізичне поняття.

гт„„я • - Проблема зла у філософії Ляйбніца чіт-

ііроолема зла в інтерпретаціїг -1 ^„ т

_ „, . ко пов язується з його вченням про мо-

Ляибнща. / , *

жливі світи (нагадаємо, що світ є мож­ливим, коли його існування не супере­чить законам логіки). Існує нескінчена кількість можливих світів, кожен з яких Бог міг споглядати перш ніж він створив дійсний мир, в якому ми живемо. Однак, створюючи цей світ Бог, очевидно, керувався певними міркуваннями. Якими? Добрими. Оскільки Бог від природи є добрим, а тому серед всіх можливих світів він обрав найкращий (критиці цієї тези Вольтер присвятив роботу «Кандид чи оп-


21*



Історія філософії

тимізм» ). Але в цьому найкращому світі є зло. Чому? Тому, відповідає Ляйбніц, що найвище благо пов'язане не з відсутністю зла, а з тим, що добра виявляється завжди більше ніж зла. Для того аби пояснити це на прикладі можна звернутися до такої ситуації: ковток холодної води в жар­кий день. Чи благо це? Звичайно. Але чи відчули би ми це благо якби до того не відчули спраги? Ні. Тому, умовою блага, на думку Ляйбніца, ви­ступає наявність зла. Хоча, насправді, звичайно проблема зла не може розглядатися на подібних натуралістичних прикладах, адже в теології зло це завжди виявлення зв'язку гріха зі свободою волі. А тому у Ляйбніца зло виявляється наслідком дарування людині свободи. Тобто Бог не міг створити людину вільною і одночасно зробити неможливим гріх (оскіль­ки тоді втрачає сенс поняття свободи). Отже Бог передбачував і те, що людина з'їсть яблуко, і те, що вона буде виграна з раю. Але в цьому світі, кількість добра є найбільшою. У всіх інших можливих світах, вважає Ляйбніц, нам би жилося ще гірше, ніж у цьому.

З точки зору логіки аргументація Ляйбніца є доволі переконливою. Хоча, Б. Рассел, використовуючи ті ж самі аргументи спромігся довести і те, що ми живемо в найгіршому зі світів. Справа в тому, що якщо виходи­ти з того, що існують добрі речі і злі, то чому ми не можемо уявити собі, що не лише добро потребує на існування зла, але й навпаки: тобто, що добрі речі існують для того аби робити зло більш рельєфним? Далі: якщо людина вільна, то чому ми робимо припущення, що свобода дана їй для того, щоб чинити добро? З таким же успіхом ми можемо зробити припу­щення, що Бог надав людині свободу аби вона вчиняла зло. І останнє: на перший погляд, тій тезі, що ми живемо у найгіршому зі світів суперечить те, що в ньому є праведники чи просто добрі люди. Однак, чи справді світ грішників був би найгіршим? Ні, - найгірший світ це той, в якому на пев­ну кількість грішників є принаймні один праведник і ці грішники можуть над ним знущатися. Найгірший світ - це не той, де панує зло, а той, де зло перемагає добро.