Маркс К. Критики Готської програми. - С. 19.

4 Там само.


Історія філософії

долана приватна власність, і тому робітники у ньому вже «раціонально регулюють свій обмін речовин з природою», ставлячи його під свій «спі­льний контроль» і здійснюючи його «з найменшою тратою сил, і за умов гідних їх людської природи», сфера суспільного життя «все ж залишаєть­ся царством необхідності». «Царство ж свободи починається в дійсності лише там, де припиняється робота, диктована нуждою і зовнішньою доці­льністю, отже, по природі речей воно лежить по той бік сфери власне ма­теріального виробництва... По той бік його починається розвиток людсь­ких сил, який є самоціллю, справжнє царство свободи»1. Отже, комуніс­тичне «царство свободи» остаточно визначається потойбічним (трансцен­дентним) щодо «поцейбічного» світу економічних, політичних та інших подібного роду відносин. У результаті соціалізм із «науки», якою прого­лосив його Енгельс у 1880 році, знову стає утопією.

Саме таку - утопічну - «модель комунізму узяли за основу західно­європейські учні Маркса (першим на такому тлумаченні соціалістичного ідеалу Маркса наголосив німецький соціал-демократ Е. Бернштейн). Вони уподібнили Марксове вчення про комунізм Кантовій «регулятивній ідеї» (іде, що не є чимось наявно існуючим). Такою «регулятивною ідеєю» у Ка­нта є, наприклад, ідея Бога. Сенс такого уподібнення Марксового комуніз­му полягає у тому, що сучасні західноєвропейські соціалісти твердять, що соціалізм не означає жодного реального суспільного ладу (чи навіть прин­ципової можливості його існування). Сама ж ідея соціалізму - це морально-етичний ідеал, керуючись яким трудящі класи, об'єднують свої сили, кон­солідуються, борються за покращення матеріальних умов існування в капі­талістичному суспільстві і досягають у цьому реальних успіхів. Керуючись таким розумінням соціалізму, соціалісти західних країн досягай справді серйозних успіхів у боротьбі за економічні і політичні права трудящих.

„ ... У кінці 60-х - на початку 70-х рр. XIX ст.

Початок вульгаризації•' ^

марксизм стає визнаним авторитетним
марксизмуг .„

г •' вченням соціалістичного революцшно-

пролетарського руху. Але на перший план у ньому починає виходити полі­тична та економічна теорія. Масовий характер пролетарського руху помі­тно зміщує акценти в питанні про взаємовідношення індивідуально-особистісного і суспільно-громадського в бік останнього. Поряд з пріори­тетами суспільного перед особистісним, виокремлюються пріоритети ін­тернаціонального перед національним, все помітнішим стає пріоритет економічного перед духовним.

' Маркс К. Капітал. Т. З // Маркс К., Енгельс Ф. Твори. - Т. 25. - Ч. 2. - С. 355.


Частина VI. Розвиток сучасної світової філософії

Що ж до філософії, то вона явно відступає у тінь політичного та еко­номічного громаддя марксизму. Але головна біда полягала в тому, що за­йнятий розробкою політичних і, особливо економічних проблем, Маркс передоручає розробку філософської тематики Фрідріху Енгельсу (1820— 1895), який будучи залюбленим у раціоналістично-просвітницьке світоба­чення, істотно змінює напрям Марксового філософування. Втрачаючи внас­лідок цього риси «гуманістичного» матеріалізму філософія марксизму все більше починає скидатися на «науково-природничий» матеріалізм. Голов­ного ж і непоправного удару філософія зазнає внаслідок фактичної «дегу­манізації» діалектики, витлумаченої Енгельсом (вже після смерті Маркса) як «діалектики природи». Жива діалектика людської практики/була ого­лошена «вторинною», «похідною» від «природної» (так званої «об'єктив­ної») діалектики. Не меншої шкоди гуманістично-практичній суті Марксо­вого матеріалізму було завдано Енґельсовою догматичною абсолютизацією історичної ролі моністичного матеріалізму та ідеалізму ХУП-ХУШ ст. (так зване «Основне питання філософії, сформульоване Енгельсом у 1888 р., теж вже після смерті Маркса).

Саме такий, вже істотно здеформований (особливо у філософському . плані) «марксизм» потрапляє до Російської імперії, запозичений першим російським «марксистом» - Г. В. Плехановим у Енгельса Перші російські марксисти (члени створеної Плехановим у Женеві групи «Звільнення пра­ці» В. І. Засулич, Л. І. Аксельрод та ін.) наголошували на детерміністичних та еволюційних моментах марксистського вчення, вірили в перемогу соціа­лізму, вбачаючи в цьому наслідок економічно-необхідного, закономірного процесу розвитку. Наприкінці XIX ст. до активної діяльності на ниві марк­сизму вступає В. І. Ульянов (Ленін). Ленін запозичує у Плеханова і потім вводить у «науковий» обіг термін «діалектичний матеріалізм», який пізніше стане офіційною назвою того варіанту «марксистської» філософії, яка стала по суті державною філософією тоталітарного СРСР (у радянській «абревіа­турній» практиці поширилася жаргонна його форма - «діамат»).


Історія філософії