Розділ 5. Філософія тоталітаризму

_,. Наприкінці XIX ст. на шлях активної

Більшовизм діяльності стає В. І. Ленін (1870-1924). У

1895 р. він об'єднує робітничі марксист­ські гуртки Петербурга в «Союз бороть­би за звільнення робітничого класу», повністю підтримуючи теоретичну й практичну лінію Плеханова.

У своїх перших філософських працях, включаючи «Матеріалізм і емпіріокритицизм» (1909), Ленін цілком іще «ортодоксальний» марксист. Він іще дотримується традиції відображального (навіть споглядального) тлумачення пізнавального процесу - «відображення» матерії свідомістю уявляється йому чимось на зразок «копіювання», «фотографування» тощо. Неодноразово наголошується натуралістична теза про свідомість як «функ­цію того особливо складного шматка матерії, який зветься мозком людини».

Проте вже в праці «Матеріалізм і емпіріокритицизм» ленінський діа­лектичний матеріалізм набуває специфічно російських ментальних рис. Ще в невеликій статті 1905 р. «Партійна організація і партійна література» Ле­нін висунув тезу партійності літератури, яку він тлумачив як «залежність від грошового мішка» капіталіста письменників, журналістів та ін. На сто­рінках «Матеріалізму і емпіріокритицизму» висувається вже теза партійно­сті філософії. Теза ця виникає як результат «творчого» розвитку Енгельсо-вого положення про основне питання філософії. Як відомо, в Енгельса це просто констатація тієї обставини, що кожен філософ у вирішенні проблем має виходити з ідеалістичної або матеріалістичної відповіді на питання про первинність одного з двох філософських «начал» - матерії чи свідомості. «Новітня філософія, - писав Ленін, - так само партійна, як і дві тисячі років тому. Партіями, що борються, по суті справи... є матеріалізм і ідеалізм».1

У ленінському вченні про «партійність» філософії остаточно форму­ється центральна міфологема російського марксизму - клас. Міф класу, який є сутшсною характеристикою людини як «масової» істоти (розглядувана поза класовою належністю людина є, за Леніним, порожня абстракція), тепер по­ширюється на сферу духовної культури (філософію, мораль, літературу та ін.). Термін «гуманізм» відтепер проголошується також «абстрактним» (і то­му «буржуазним», вигідним для буржуазного класу поняттям).

Отже, філософський напрям позначається Леніним словом «партія». І це не метафора, оскільки за кожним із цих філософських напрямів стоїть