Методичні рекомендації

Для якісної підготовки відповіді на перше питання студент повинен усвідомлювати, що логіка пов’язана з поняттям мислення, міркування. Логіка – наука, яка досліджує впорядкованість мислення, закони i форми мислення. Необхідно чітко розуміти, що у реальному процесі мислення логічні форми не існують окремо від конкретного змісту думок, але це вже не входить у предмет вивчення формальної логіки. Вона досліджує логічні форми, взяті абстрактно від конкретного змісту думок.

З поняттям логічної форми тісно пов’язане поняття формально-логічного закону. Довільний формально-логічний закон є не що інше, як відношення між логічними формами думки. Подібно до відносин, що виражаються в законах будь-якої іншої науки, відносини між логічними структурами думки характеризуються фактором необхідності. Це означає, що формально-логічні закони не залежать від волі людей, вони не можуть бути порушені без завдання шкоди пізнанню істини.

При вивченні другого питання необхідно у першу чергу відзначити, що формальна логіка є наука про форми (структури) людського мислення. Формальна логіка як логічна форма мислення визначається як форма взаємозв’язку частин мислимого змісту. Дiалектична логiка – упорядкування процесу пізнання i зорiєнтованiсть сфері найзагальніших законів розвитку всього сущого.

При вивченні третього питання необхідно усвідомлювати, що мислення не можливе поза мовою, яка є необхідною умовою існування абстрактного мислення. Мова є системою знаків, які використовуються для пізнання і комунікації. Наука, яка вивчає особливості знаків, їх взаємозв’язки та значення для людської діяльності, називається семіотикою. Традиційна логіка для опису і пояснення мислення використовує звичайну, природну мову. Проте, оскільки при розв’язанні деяких задач звичайна мова втрачає властивість точно, однозначно передавати форму людської думки, у логіці була створена штучна мова – формалізована мова. Формалізована мова є наскрізь символічною мовою.