Методичні рекомендації

 

Приступаючи до вивчення питань даної теми, студент повинен усвідомити, що дані релігії є не лише досить розповсюдженими у наш час, але й справили значний сплив на формування інших релігій, суспільно-політичне життя багатьох народів.

При вивченні першого питання студенти повинні звернути увагу, що іудаїзм виник як перша у світі монотеїстична релігія та справив надзвичайний вплив на формування світових релігій християнства і ісламу.

Тому доцільно звернути особливу увагу на зміст священних книг, а також моральні і філософські принципи, закріплені в іудаїзмі.

При вивченні другого питання необхідно усвідомлювати, що індуїзм до нашого часу залишається панівною релігією у Індії та ряді інших країн, визначаючи світосприйняття мільйонів людей.

Слід звернути увагу на віровчення і культу індуїзму, які у корні відрізняються від християнської традиції. Це тим більш важливо, якщо враховувати, що в останні роки на Україні дістали поширення громади індуїстського напрямку (Товариства Свідомості Крішни, Ошо Раджніша, Шрі Чінмоя тощо).

При вивченні третього питання необхідно враховувати, що синтоїзм є досить специфічною релігією, яка ніде крім Японії не поширена. При характеристиці віровченні і культу синтоїзму потрібно враховувати його тісний зв’язок з державою, де синтоїзм фактично виконував роль державної ідеології.

При підготовці четвертого питання необхідно звернути увагу, що у даосизмі досить сильно виражена філософська течія, у зв’язку з чим даосизм часто вважають не стільки релігією, скільки філософським вченням. Необхідно також відзначити специфічне ставлення до численних божеств, через що даосизм називають навіть релігією без бога.

Метою самостійної роботи з питань, пов’язаних зі світовими релігіями, є конкретизація і поглиблення знань, отриманих під час лекційних і семінарських занять, оскільки питання є досить великими за обсягом і важливими за своїм змістом.

При підготовці відповіді на п’яте питання необхідно враховувати, що буддизм виник внаслідок впливу багатьох культур та поєднання багатьох релігійних течій. Це дало підставу розглядати його не лише як релігійну течію, але й як філософське вчення, у зв’язку з чим доцільно охарактеризувати канонічну буддійську книгу Трипітаку.

Доцільно звернути увагу на характеристику основних релігійно-філософських шкіл буддизму:

- тхеравада;

- хінаяна (або мала колісниця);

- махаяна (або велика колісниця);

- ваджраяна (або алмазна колісниця).

При вивченні шостого питання необхідно звернути увагу на історичні умови виникнення найпоширенішої світової релігії та джерела формування віровчення і культу, серед яких важливе місце займали іудаїзм та культи східних богів. З цією метою важливо звернути увагу на характеристику Біблії, яка є не лише священною книгою християн, але й однією з найвизначніших пам’яток світової релігійної думки.

Доцільним є провести порівняльну характеристику особливостей виникнення, формування віровчення та обрядності трьох основних течій у християнстві:

- православ’я;

- католицизму;

- протестантизму.

Слід звернути увагу, що протестантизм включає у себе не лише більш відому західну гілку, яка відокремилась від католицизму, але й менш відомий і впливовий східний протестантизм, який виник у лоні православ’я.

При висвітленні сьомого питання слід звернути увагу на те, що іслам (мусульманство, магометанство), хоча й є наймолодшою світовою релігією, виступає як одна з найвпливовіших ідеологій світу.

Враховуючи, що іслам зазнав істотного впливу іудаїзму і християнства шляхом прийняття від них низки догматичних та обрядових положень, доцільним буде проаналізувати священну книгу мусульман Коран та порівняти її з Біблією за основними напрямками:

- основні віросповідні принципи;

- морально-етичні принципи;

- особливості культу.

Для більш конкретного розгляду даного питання важливо розглянути особливості релігійних течій в ісламі, таких як сунізм, шиїзм, секта хариджитів.

При підготовці відповіді на восьме питання потрібно звернути увагу на те, християнство утверджувалось на українських землях протягом багатьох століть, зазнаючи при цьому певного впливу язичницьких традицій давніх слов’ян.

У першу чергу доцільно звернути увагу на історичні умови, які склалися на момент прийняття християнства у Київській Русі та визначили прийняття саме східної гілки християнства – православ’я.

Наступним важливим етапом, на який необхідно звернути увагу, є події ХІV-ХV століть, коли українські землі опинилися під владою литовських князів та відбувся поділ Київської митрополії на Литовську (Київську) і Московську.

Доцільним буде проаналізувати наслідки таких подій як:

- Кревська унія (1385 р.);

- Люблінська унія (1569 р.);

- Берестейська унія (1596 р.);

- російсько-український політичний договір 1654 р.

При розгляді дев’ятого питання студент повинен усвідомлювати, що українська греко-католицька церква є досить унікальним явищем в історії християнства, оскільки це була реальна спроба об’єднання і примирення католицизму і православ’я.

Важливо звернути увагу на суспільно-політичні умови, які спричинили прийняття унії, проаналізувати її характер та наслідки для України.

Зважаючи на те, що на Західній Україні греко-католицька церква функціонує до цього часу, доцільно звернути увагу на її сучасний стан, вплив на релігійні процеси в Україні та перспективи розвитку у майбутньому.

Приступаючи до вивчення десятого питання студентам потрібно враховувати, що палітра нетрадиційної релігійності в сучасній Україні дуже розмаїта. Певному успіху нетрадиційних релігій сприяла їх новизна, оригінальність вірувань, відсутність зв’язку з державною владою. Доцільним буде звернути увагу на найсуттєвіші риси неорелігій, які відрізняють їх від традиційних релігій.

В той же час потрібно відзначити, що існує певна класифікація неокультів на такі напрямки:

- неохристиянські вірування;

- орієнталістські (східні) релігії;

- езотеричні об’єднання;

- неоязичництво;

- синтетичні релігії;

- сайєнтологічні рухи;

- сатанізм.

Слід звернути увагу на визначення специфічних особливостей розповсюдження і функціонування неорелігій в Україні, а також на перспективи їх подальшого розвитку.