РЕЛІГІЄЗНАВСТВО

 

Тема 1.Релігія як форма світогляду, її предмет і функції

Виникнення та становлення релігієзнавства як окремої галузі знань. Предмет, категорії й аспекти релігієзнавства. Релігія як феномен духовної культури.

 

Тема 2.Релігійно-філософські системи Стародавнього світу

Походження релігії, еволюція релігійних вірувань. Історичні умови виникнення ранніх форм релігійних уявлень: племінних культів і магії, фетишизму, анімізму, тотемізму, землеробських культів, шаманізму. Релігії народів Малої Азії, Східного Середземномор’я і стародавнього Дворіччя. Релігія античного світу: Єгипту, Індії, Греції, Риму.

 

Тема 3. Етнонаціональні, світові та новітні релігійні системи. Історія і сучасний стан релігійних вірувань та конфесій в Україні

Пізні національні релігії, їх зв’язок з ранніми національними релігіями. Іудаїзм. Індуїзм. Конфуціанство. Даосизм. Синтоїзм. Зороастризм. Джайнізм. Сикхізм.

Буддизм: історія і сучасність. Християнство: витоки, еволюція, сучасний стан. Іслам, основні напрями в ісламі.

Класифікація нових релігійних течій та організацій як продукту сучасного етапу розвитку суспільства. Неохристиянські рухи. Релігії орієнталістського напряму. Синтетичні релігії. Езотеричні об’єднання. Неоязичництво. Сатанізм. Сайєнтологічні рухи.

Дохристиянські вірування українського народу. Християнство в контексті історії і культури українського народу. Становлення християнства на українських землях. Сучасне становище православ’я в Україні. Українська греко-католицька церква: історія і сучасність. Нові релігійні течії та організації в Україні.

Тема 4.Свобода совісті та толерантність

Сутність свободи совісті, її формування та розвиток. Правовий зміст свободи совісті. Конституція і законодавство України про свободу совісті. Міжнародне право про свободу совісті.