Методичні рекомендації

При підготовці відповіді на перше питання студенту потрібно звернути увагу на те, що ранні релігійні уявлення не можна розглядати як сформовану релігію, оскільки у них були відсутні її істотні ознаки. Завдання студентів полягає у тому, щоб розкрити та охарактеризувати специфіку ранніх форм релігійних уявлень, враховуючи, що родоплемінні культи є складними конгломератами специфічних місцевих традицій, обрядів, ритуалів, якими позначаються різні етапи людського життя, та пов’язані з уособленням небесних і атмосферних явищ.

Для більш системного викладу матеріалу доцільно звернути увагу на зв’язок форм ранніх релігійних вірувань з розвитком суспільного життя людей та розподілити їх на дві групи:

- племінні форми релігійних уявлень, які виникли у період від 100 до 40 тис. років тому, до яких належать магія, фетишизм і анімізм;

- родові форми релігійних уявлень, які виникли у період формування та розвитку родоплемінного ладу приблизно 40 тисяч років тому: раннього матріархату – тотемізм, пізнього матріархату – землеробський культ, патріархату – шаманізм.

При підготовці відповіді на друге питання студентам потрібно пам’ятати, що ранні національні релігії істотно відрізнялись від родоплемінних релігійних уявлень. Вони виникли в період становлення перших державних утворень і охоплювали своїм впливом все населення у межах однієї національної держави, вони також значною мірою визначили виникнення і специфіку пізніх національних релігій, багато з яких існують до нашого часу, а через них – і світових релігій. Тому слід звернути окрему увагу на характеристику священних текстів, які дійшли до наших днів.

Характеристику ранніх національних релігій доцільно проводити за такими напрямками, як:

- полі- чи монотеїстичність;

- пантеон головних божеств та особливості культового поклоніння;

- уявлення про походження і закони існування всесвіту;

- уявлення про місце людини у світі та загробний світ.