Методичні рекомендації

При підготовці відповіді на перше питання необхідно походити з того, що поняття «свобода совісті» є складною і багатогранною категорією та може мати різні форми вияву: моральні, політичні, правові тощо. Студентам потрібно звернути увагу на її філософсько-релігієзнавчий вимір, який стосується буття релігії в суспільстві.

При розкритті сутності «свободи совісті» у її релігійному вимірі необхідно звернути увагу на характеристику таких складових як:

- свобода релігії;

- свобода віросповідання;

- свобода церкви;

- свобода в релігії;

- релігійна толерантність.

При висвітленні другого питання необхідно звернути увагу на те, що проблеми, пов’язані із забезпеченням свободи совісті в Україні, є надзвичайно важливими щодо правового регулювання і досить складним аспектом внутрідержавної політики.

Характеристику історії державно-церковних відносин в Україні доцільно провести за такими етапами:

- києворуський (княжий);

- козацький;

- синодальний;

- радянський;

- сучасний.

Для розкриття сучасних відносин держави і церкви в Україні необхідно звернути увагу на норми та принципи, що містяться в Конституції України, Законах України «Про свободу совісті і релігійні організації», «Про альтернативну (невійськову) службу». Слід підкреслити, що законодавство України забезпечує свободу совісті як віруючих, так і невіруючих та узгоджується з основними міжнародними правовими актами.