Основні терміни

Українське бароко – ( від італ.barocco – вибагливий, химерний) – творчо синтетичний напрям європейської культури, що виник між епохами Ренесансу та Просвітництва. Розвиток бароко в Україні збігається з часом існування Гетьманської держави, дух якої виявляється в уславленні військових подвигів, лицарських чеснот, святої жертви, звершень духу, перемоги життя над смертю.

Споріднена праця - (Г. Сковорода) відповідність людини її природі, природним схильностям

Кордоцентризм – біблійне за походженням уявлення про те, що істинна сутність людини зосереджена в серці. В історії української думки кордоцентризм супроводжує генезис особистісної самосвідомості. Серце – насамперед ціннісний інтегратор цілісності буття. Кордоцентризм приписує серцю почуття, розум, пізнання, волю, споглядання, пам’ ять, що певною мірою гальмує диференціацію і системну субординацію цих здатностей.

Ноосфера – (гр. ноос – розум, сфера – куля) — такий стан світу людини, коли науковий розум і практична діяльність стають планетарною силою, сумірною з силами природи. Ноосфера – це стан гармонії у відносинах між людьми, людей з природою і в самій природі.