Напрямки у філософії нового часу

Метафізика– вчення про найзагальніші види буття ( світ, Бог, душа ). Основне поняття метафізики – субстанція - те, що існує само по собі, незалежно ні від чого ( природа, а не Бог ). Це перша спроба розмежуватися з наукою у пізнані світу. Наука пізнає світ за допомогою фактів та узагальнень.

Гнеосологія – наука про наукове пізнання. Вона формує відношення до світу як до чогось, що позбавлене людських вимірів Завдяки науці світ перетворюється в об’єкт. Суб’єктом пізнання стає людина. У гносеології виділяють протилежні течії.

- Емпіризм ( пізнання за допомогою органів чуття ) Бекон.

- Раціоналізм ( пізнання за допомого розуму ) Декарт.

Деїзм (бог створив світ) Гоббс, Бекон. Дуалізм – співіснування двох субстанцій: духовної і матеріальної.

Натуралізм – напрям, представники якого вважали природу універсальним принципом усього сущого.

Суб’єктивізм ( Декарт ) – напрям, який пояснює все суще через наявність свідомості суб’єкта.

Сенсуалізм – напрям, який визнає відчуття єдиним джерелом знань.

Локк, Гоббс ( людська душа при народжені є чистою дошкою ), Берклі Юм.

Раціоналісти шукали методи наукового пізнання – аналіз, синтез, інтуїція.

Ідея «вродженої істини». В мисленні Декарт відкрив сферу свідомості як мислену діяльність. (сприймання, судження, умовивід). Духовна субстанція “я “ є неподільна, її реальним виявом є мислення. Декарт заклав засади механічного світогляду, в межах якого світ мислиться одноманітним, простим, пояснюється механічно. Спіноза відкинув ідею Декарта про субстанції як абсолютну річ

( Бог і дві похідні субстанції – тілесна і духовна ). Він визнавав Бога, а протяжність і мислення – атрибутами Бога. Все суще пройняте абсолютною необхідністю. Світогляд, в основі якого лежить множинність субстанції – плюралізм.

Просвітництво:

Романтизм – представники розглядали природу як витвір духу, проповідували культ генія, основну роль у пізнані відводили інтуїції (Шеллінг).

Марксизм – течія яка охоплювала філософію, політекономію і теорію революційного перетворення буржуазного суспільства в соціальне. Класова боротьба - рушійна сила історії Філософією марксизму є матеріалізм

( діалектичний та історичний ).