Марксизм. Неомарксизм.

2. Західноєвропейська філософія кінця XIX- поч. XX ст.

3. Проблема сутності й існування, відчуження й свободи, життя й смерті у філософії ХХст.

Методичні рекомендації:

Розкрити передумови виникнення марксизму, його джерела та складові частини. Дати характеристику основним концепціям наукової філософії марксизму - діалектичному матеріалізму та матеріалістичному розумінню історії, показати відмінні ознаки ідей марксизму від ідей класичної філософії, визначити, як втілилися ідеї марксизму у вченні В.І.Леніна, розкрити суть неомарскизму. З'ясувати ідеї марксизму і неомарксизму, які в сучасних умовах не витримали критики часу.

Розкрити умови формування та вихідні засади найперших теорій некласичної філософії, показати її переваги та недоліки у порівнянні з класичною філософією. Дати характеристику філософських ідей А.Шопенгауера, С.К'єркегора, Ф.Ніцше, О. Шпенглера, пояснити зміст найбільш впливових течій поч. ХХст.- психоаналізу та неофрейдизму на прикладі філософії З.Фрейда, К.Юнга, А.Адлера, Е.Фромма та ін.

Дати сучасну оцінкузахідноєвропейськихфілософських ідейпоч. ХХст., показати їх вплив на світогляд сучасної людини.

Розкрити суть провідних течій філософської думки ХХст.(неопозитивізм, екзистенціальна філософія, філософська антропологія, персоналістська філософія, релігійно-філософська онтологія та ін.), виділити провідні теми у філософських напрямах та течіях ХХ ст., провести порівняння основних особливостей різних течій філософії ХХст, охарактеризувати фактори, які спричинили прояви цих особливостей. З'ясувати, які тенденції і чому діють у філософії на початку ХХІ ст.