ДОХОДИ ДОМОГОСОДАРСТВ

Доходи домогосподарства- це загальна сума грошей отриманих чи зароблених на протязі якогось періоду часу (як правило за рік).

Існує два взаємозалежних підходи до вивчення проблеми розподілу доходу.

1. Функціональний розподіл доходу показує , яка частка національного доходу спрямовує кожному фактору виробництва , тобто яку частку доходу отримує кожний ресурс - ділиться на заробітну плату, ренту, відсоток і при­буток. Такий розподіл доходу виявляє джерело доходу. Тобто доход розподіляється у відповідності з виконуючою функції отримувача доходу.

Тут сукупний дохід розподіляється відповідно до функції, виконуваної одержувачем доходу. Заробітна плата виплачується за роботу; рента й відсоток — за ресурси, що перебувають у чиєї-
або власності; прибуток надходить до власників корпорацій і інших підприємств.

Приклад

Функціональний розподіл сукупного національного доходу за 1988 рік показано в таблиці 7-1. Очевидно, що найбільшим джерелом доходу домогосподарств є заробітна плата й платня, виплачувані робітникам та службовцям компаніями або державними установами, у яких вони працюють. У капіталістичній системі основна частина загального доходу доводиться на працю, а не на "капітал". Дохід дрібних власників - тобто доходи лікарів, адвокатів, фермерів, власників дрібних і інших некопорированных підприємств - є, по суті, комбінацією заробітної плати, прибутку, ренти й відсотка. Суть останніх трьох джерел доходу зрозуміла з їхньої назви. Деякі домогосподарства володіють акціями корпорацій і одержують на свої вкладення дохід у вигляді дивидендів. Багато домогосподарств володіють також облігаціями й ощадними рахунками, які приносять дохід у вигляді відсотків. Рентний дохід одержують домогосподарства за надання компаніям будинків, землі й інших природних ресурсів

Таблиця 7-1. Джерела доходу, 1988 р.

Дохід (млрд дол.) Процентне відношення до підсумку
Заробітна плата 2905 73
Доходи власників 325 8
Прибуток корпорацій 324 8
Відсоток 392 10
Рента 19 1
Загальна сума надходжень 3964 100

2. Індивідуальний розподіл характеризує розподіл створення у країні доходу між сім'ями або окремими особами . За допомогою розподілу можна з'ясувати скільки у країні багатих і бідних , якийй розрив доходу, як змінний дохід з часом, ступінь нерівності доходів можна виразити за допомогою кривої Лоренца.