ФАКТОРИ, ЩО ВПЛИВАЮТЬ НА ЗАГОЄННЯ РАН

На процес загоєння ран у тварин впливає багато факторів, а саме:

- вік тварини і його маса;

- стан годівлі і утримання;

- наявність вторинного інфікування ран;

- імунний статус організму;

- хронічні супутні захворювання (захворювання дихальної системи, цукровий діабет, пухлини).

Найкращі регенеративні процеси в ранах спостерігають у молодих тварин, в організмі яких переважають анаболічні процеси. Це виражається у більш коротких строках загоєння різноманітних пошкоджень. У старих же тварин, навпаки – процес регенерації значно довший.

Незадовільна годівля, низька якість кормів не забезпечують організм тварин необхідними джерелами енергії і пластичним матеріалом. Це призводить до порушення нормального перебігу загоєння ран і спостерігається у тварин, виснаженних та надмірно вгодованих. Розвиток гнійної інфекції у тканинах та зниження імунологічного статусу організму суттєво подовжують строки і погіршують загоєння.

Хронічні захворювання органів дихання чи серцево-судинної системи негативно впливають на оксигенізацію організму і безпосередньо навколоранових тканин. Це супроводжується катаболічними процесами, порушенням вуглеводного, білкового і ліпідного обмінів. При цукровому діабеті страждає вуглеводний обмін у тканинах та імунітет. У тварин із злоякісними пухлинами порушується обмін всіх видів, а на ріст пухлини затрачується значна кількість пластичного матеріалу й енергії. Все це негативно впливає на загоєння ран. Затримку перебігу ранового процесу ініціюють і деякі види терапії. Так, під час лікування ран небажано застосувати стероїдні і нестероїдні протизапальні препарати