Вступ та структура навчальної дисципліни

 

Навігаційне обладнання (НО) морських регіонів є складовою частиною навігаційно-гідрографічного забезпечення безпеки мореплавства та призначене для створення сприятливого в навігаційному відношенні обстановки для визначення місця судна і рішення поставлених йому завдань.

НО являє собою комплекс заходів, що проводяться з метою підтримання або розгортання та введення в дію різних засобів навігаційного обладнання .

Навігаційне обладнання океанів, морів і внутрішніх водних шляхів здійснюється шляхом:

- перспективного і поточного планування розвитку ЗНО;

- техніко-економічного обгрунтування та проектування розміщення ЗНО;

- виробництво будівельно-монтажних робіт з будівництва нових та реконструкції діючих ЗНО;

- експлуатація, технічне обслуговування та ремонт ЗНО.

У процесі навігаційного обладнання можуть проводитися гідрографічні, гідрометеорологічні, геологічні та інженерні вишукування.

ЗНО - це спеціальні споруди, конструкції або пристрої, розташовані зазвичай поза судна і призначені для орієнтування або визначення місця судна в морі, а також для огородження каналів, фарватерів та навігаційних небезпек.

ЗНО призначені також для:

- забезпечення виконання судами спеціальних завдань та визначення маневрених елементів (проходження мірних ліній, размагнічіванія, девіаціонних і радіодевіаціонних робіт);

- базування, плавання за рекомендованими шляхами, системами поділу руху суден і на акваторіях портів, позначення полігонів і окремих точок на воді.

Практична значимість цієї дисципліни полягає у тому, що вона дає сучасну базу знань студенту, яку можна використати як для розвитку теоретичних положень, так і для вдосконалення практичних розрахунків у будь-якій галузі людської діяльності, пов’язаної з морем.

Структура дисципліни:

Загальна кількість кредитів ЕСТS - 4

Загальна кількість залікових одиниць (ЗО) - 4

Модулі - лекційний, практичний (практичні роботи,).

Загальна кількість змістовних модулів -5.

Опис курсу: весь курс складається з 7 тем, які висвітлюють основні питання дисципліни. " Навігаційне обладнання морських регіонів" читається в п’ятому семестрі для студентів групи Г - 33 і покликана надати студенту низку теоретичних знань і практичних навичок, які стануть йому в нагоді при вивченні спеціальних дисциплін та роботі за фахом. Вивчення курсу ґрунтується на основних положеннях і знаннях, отриманих з дисциплін: «Фізика», «Вища математика», «Геофізика», «Загальна та колоїдна хімія» «Фізична океанологія ».

 

Організація контролю знань студентів:

 

Організація поточного контролю побудована за накопичувально - модульним принципом згідно «Положенням про організацію контролю самостійної роботи студентів в ОДЕКУ» від 29.03.2004 р. (зі змінами та доповненнями, затвердженими 27.04.2006 р).

Організація підсумкового контролю побудована згідно Положення "Про проведення підсумкового контролю знань студентів" від 25.05.2004р. зі змінами та доповненнями, затвердженими 25 05. 2006р. та врахування накопичених студентом за навчальний семестр результатів поточного контролю. Підсумкова оцінка у шкалі ЕСТЗ виставляється за кожну залікову одиницю.

Форма підсумкового контролю: залік (5 семестр).

Реєстрація та підсумковий контроль, допуск до заліку здійснюється лектором згідно з результатами поточного контролю за навчальний семестр. До підсумкового контролю допускаються студенти, які отримали не менше 50% від максимально можливої суми балів з модуля практичної підготовки.

Під час вивчення дисципліни проводиться модульний контроль за розділами:

1.Навігаційно-гідрографічне обладнання морських шляхів. Характеристика навігаційно-гідрографічного обладнання. 2.Зорові берегові ЗНО. Обладнання зорових ЗНО. 3.Зорові берегові засоби навігаційного обладнання. 4. Навігаційні створи.

5.Плавучі засоби навігаційного обладнання. 6.Аналіз забезпеченості засобами навігаційного обладнання морського шляху вздовж узбережжя. 7.Проектування навігаційного обладнання морських шляхів.

Зміст і порядок проектування.

8.Експлуатація засобів навігаційного обладнання морських шляхів.

Методичне забезпечення: підготовлений до друку курс лекцій з цієї дисципліни, який має вийти у першому кварталі 2010 р; методичні вказівки з СРС; у фондах бібліотеки ОДЕКУ є наступні видання, якими можна користуватися:

1. Баскин А. С., Блинов И.А., Елисеев Б.В. и др..” Навигационно- гидрографическое обеспечение мореплавання”М. Транспорт, 1980.

2. Справочник гидрографа по терминологии. Л. ГУНИО, МО СССР, 1984.

3. Справочник по навигационному оборудованию ИНО-89 Л.ГУНИО, МО СССР 1989.

4. Калинский И. В. Навигационное оборудование морских театров. 1978.

5. Губарь Е. Н., Евсеенко А. П. , Карпов Н. И. Основы кораблевождения.

6. Бирюков Н. В., Денисов А. С., Ковалёв Я. А. Кораблевождение.

Дыба В.Г., Позолотин Л. А., Чистяков В. Л. Управление безопасностью судна.