КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ.

ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ

"КЛЮЧОВІ ФІЛОСОФСЬКІ ПРОБЛЕМИ"

(ЗА ТЕМАМИ 8 – 18)

 

Заповніть таблиці:

1. Види можливостей: а) відтворюється в наслідок наявності необхідних умов; б) можливість, реалізація якої супроводжується зміною сутності; в) обумовлена випадко-ими зв’язками та відношеннями дійсності; г) можливість, яка при перство-енні у дійсність виключає інші можливості; д) можливість, реалізація якої не призводить до зникненню іншої можливості; є) зумовлена необхідними відношеннями та зв’язками дійсності; ж) зумовлена необхідними зв’язками, але не може бути втіленою, бо відсутні необхідні для цього умови; з) її втілення робить неможливим дійсність яка їй передувала; і) при її втіленні дійсність, яка їй передувала перетворюється на можливість.

Наведіть конкретні приклади поданих можливостей.

 

Реальна можливість  
Абстрактна можливість  
Обратима можливість  
Співіснуюча можливість  
Можливість явища  

 

Формальна можливість  
Конкретна можливість  
Необратима можливість  
Виключаюча можливість  
Можливість сутності  

2. Основні етапи формування уявлень про матерію:

а) матерія – конкретна речовина (вогонь, вода, повітря, земля); б) матерія – філософська категорія, котра позначає об’єктивну реальність; в) матерія – це субстанція – наведіть представників цих поглядів.

Наївний матеріалізм (VII – VI ст. до н.е.) Метафізичний матеріалізм (XVI – XIX ст.) Діалектичний матеріалізм (XIX – XX ст.)
     

 

3. Метафізика та діалектика: а) розуміє розвиток як збільшення чи зменьшення, тобто як повтор; б) визнає, що все має кінцеві причини та сенс; в) визнає внутрішні протиріччя – витоком та причиною розвитку; г) визнає, що головним завданням пізнання є вияв незмінних та абстрактних основ світобудови; д) визнає розвиток головним чинником світобудови; є) визнає можливість перехіду кількісних та якісних змін одне в одне.

 

 

Метафізика Діалектика
   

 

4. Головне питання філософії: а) матерія та свідомість – два першопочатки, які існують незалежно один від одного; б) свідомість передує матерії; матерія незалежно від свідомості не існує; в) матерія передує свідомості.

 

Матеріалізм Дуалізм Ідеалізм
     

 

5. Функції філософських категорій: а) категорії виступають як форми теоретичного пізнання, як інструмент наукової діяльності; б) категорії виступають своєрідними сходами, вузловими пунктами пізнання; в) категорії виступають формами мислення; г) категорії дають певне уявлення про дійсність.

 

Онтологічна Методологічна Гносеологічна Логічна
       

 

6. Раціоналізм та сенсуалізм: а) напрямок в теорії пізнання, згідно з яким чуттєвість є головною формою пізнання; б) філософське вчення, відповідно до якого розум є основою буття та можливістю його пізнання; в) буття – розумне, тобто в його основі лежить якийсь розумний початок; г) чуттєва діяльність – це самостійна та самосущна сфера реальності; д) чуттєва діяльність відбиває зв’язок людина та зовнішнього світу; є) етика грунтується на основах розуму.

 

Раціоналізм Сенсуалізм