Тема 15. Суспільство як система, що розвивається

Людське суспільство як особлива форма буття. Соціальна філо-софія як невід'ємна частина цілісної системи сучасного філософського знання, як метатеорія соціуму. Основні підходи й напрямки у філософському осмисленні соціокультурного виміру світу. Міфологічна, релігійна, формаційно-стадіальна й цивілізаційна парадигми в дослід-женні суспільства. Екзистенціальна інтерпретація буття суспільства.

Поняття суспільства. Теоретична модель суспільства й реальність. Суспільство як система та принципи його функціонування.

Проблема логіки й динаміки всесвітньо-історичного процесу. Основні результати процесу становлення філософського знання про суспільство в людській культурі в цілому та головні підходи до його змісту на рубежі XX – XXI століть. Глобалізація сучасного суспільства: сутність, внутрішні й зовнішні протиріччя, основні перспективи й загрози. Глобальні проблеми сучасності та можливі шляхи їх подолання. Сучасні дослідження суспільства на метатеоретичному рівні як невід’ємний і стабільний компонент сучасної культури та основа для виживання людської цивілізації.

 

Тема 16. Суспільний прогрес. Діалектика цілісності та суперечливості сучасного світу

Поняття суспільного прогресу. Суспільний прогрес: цивілізації й формації. Виникнення теорії суспільного прогресу. Критерії суспільного прогресу. Розмаїття поглядів на основи суспільного розвитку. Ступені розвитку цивілізації. Поняття постіндустріального суспільства. Історична епоха й історичний процес. Періодизація майбутнього. Людство та глобальні проблеми сучасності. Походження глобальних проблем. Взаємозв’язок та ієрархія глобальних проблем. Незворотність прогресу.

 

Тема 17. Проблема людини у філософії.