Цінності та їх роль у житті суспільства

Філософське вчення про людину як елемент духовної культури та як філософська дисципліна. Філософська антропологія: історичний генезис і сучасний стан. Концепція людини в структурі філософського знання XX – XXI століть. Сутність людини як системна якість. Суспільні зв'язки й відносини як основні фактори формування особистості. Принципова незавершеність системної сутності людини. Людина як суб'єкт і як об'єкт реального історичного буття. Особистісне буття людини. Проблема волі, свободи, конформізму, відчуження в контексті буття людини. Проблема вибору й відповідальності. Проблема моральності в особистому та суспільному бутті людини.

Поняття особистості. Історичні типи взаємин людини й суспільства. Індивід, індивідуальність, особистість. Крайнощі індивідуалістських та колективістських орієнтацій і настанов. Проблеми формування гармонічної, всебічно розвинутої, творчої, відповідальної та гуманної особистості.

Проблема цінностей у людській культурі. Філософське дослідження проблеми духовних цінностей: джерела, генезис, основні етапи й підходи. І. Кант, М. Шелер, М. Вебер, М. Гартман, неокантіанство, неото-мізм, інтуїтивізм, позитивізм, неопозитивізм, постпозитивізм про природу цінностей. Становлення аксіології та її розвиток у XX столітті. Аксіологія як філософська дисципліна. Поняття “цінність”. Система духовних цінностей особистості й суспільства. Ієрархія цінностей усередині системи та її вплив на формування особистості. Проблема критерію цінностей. Проблема конфлікту ціннісних систем.