Дискусія

„Проблема буття в історії філософії”

Обгрунтування теми дискусії. На протязі розвитку філософської думки були створені основні підходи до розгляду проблеми буття, в яких розкриваються різні аспекти аналізу світу та місця у ньому людини.

В історії філософії існують два найбільш загальних підходу до розгляду проблеми буття: субстанціональний і суб'єктивістський.

Представники субстанціонального напрямку (Аристотель, Фома Аквінський) стверджували, що буття відкриває справжній світ сутностей і є як би „вікном”, що дозволяє глянути зі світу явищ на дійсність. Суть їх поглядів можна виразити в двох основних формулах: «сутність є існування» – інакше кажучи, у будь-якому предметі споконвічно закладена його дійсність; «буття є субстанція» – навколишній нас світ предметів, явищ або процесів є реальним, дійсним, невідтворювальним і незнищеним, вічним, незалежним від людини, від його діяльності або свідомості.

Прихильники суб'єктивістського напрямку (Д. Юм, І. Кант, Г. В. Ф. Гегель) вважали, що буття – фіктивне, порожнє поняття, яке дозволяє в кращому випадку побачити, як у дзеркалі, відображення власної структури розуму. Суть цього напрямку найкраще передає теза Гегеля –«буття є ніщо».

Завдання дискусії. Розкрити сутність загальних підходів до проблеми буття, які існують у філософії (на прикладах основних філософських течій та напрямків, а також творчості видатних філософів). Опанувавши рекомендовану літературу, відзначте, з якою із приведених точок зору ви згодні? Аргументуйте свою відповідь.

Форма проведення дискусії– виступи, як результат обґрунтованих роздумів, в яких змістовно розкриваються загальні підходи, що визначають усе різноманіття феномена буття. Аналіз та порівняння цих уявлень у процесі обговорення.

Література: [31; 64; 99; 114; 120; 141; 129; 130; 131; 133].

 

Тема 9.Діалектика

...кожне явище дією тих самих сил, які обумовлюють його існування, рано чи пізно, але неминуче трансформуються у свою власну протилежність ...