Podle Adovasia (Adovasio 1999, 62) lokalita Pavlov I

 

Ukázka popisu jednotlivých artefaktů:

Typ II“ Uzavřené jednoduché proplétání, S zákrut u útkových nití

Počet ks: 2.

Inv. Čísla: 50-1963, 51-1963

Popis: Nástěnné nebo třídimenzionální (prostorové) fragmenty bez okraje (n-2).

Počet jednotlivých tvarů. 2 (?).

Morfologie: částečně pružné tašky, rohože nebo zcela pružné tkaniny, přesný tvar není znám.

Technika a komentář: Oba předměty, stejně jako ostatní jednoduché proplétané tvary, představují příklad hladkého proplétání tkaní přes jednotlivé osnovní nitě. Sestávají u těsně sestavených osnovních nití a řádků útkových nití se zákrutem typu S. Osnovní nitě jsou vyrobeny z jednoho nebo více pramenů skaných zákrutem S (typ VII). V jednom případě (50-1963) je útkový element vyroben z provaznického výrobku typu VII, útkové nitě dalších se skládají z vláken, jejichž směr zákrutu není určen. Textura je buď částečně, nebo úplně pružná. Vzorky jsou neopravované, nezdobné, chybí spojení (navázání, napojení) i okraje a následkem špatného zacházení jsou roztřepené. Způsob vkládání nových osnovních a útkových elementů není znám. Podobně jako u jiných příkladů proplétávání mohly být vyráběny na horizontálním či vertikálním rámu.

Surovina: Máčené rostlinné vlákno, rod a druh neurčen.

Rozměry:

osnovní nitě – průměr, rozsah 0,25-0,36 mm

osnovní nitě – průměr, průměrný 0,31 mm

útkové nitě – průměr, rozsah 0,35-0,40 mm

útkové nitě – průměr, průměrný 0,38 mm

dostava osnovních nití na 1 cm, rozsah neurč.

dostava osnovních nití na 1 cm, průměrná 12,0

dostava útkových nití na 1cm, rozsah 12,0-16,0

dostava útkových nití na 1 cm, průměrná 14,0

mezera (vzdálenost) mezi útkovými nitěmi, rozsah neurč.

mezera (vzdálenost) mezi útkovými nitěmi, průměrná neurč.

úhel stoupání zákrutu (osnovní nitě) neurč.

počet zákrutů na cm (osnovní nitě) neurč.

úhel stoupání zákrutu (útkové skáně) neurč.

Počet zákrutů na cm ( útkové skáně) neurč.

Převzato od Adovasia (Adovasio 1999, 64,65)

 

Další typy otisků

Provaznické výrobky:

provaznické výrobky z jednoho pramene

provaznické výrobky z více pramenů

provaznické výrobky ze složených pramenů (vícenásobně skané)

splétané provaznické výrobky

ostatní kategorie provaznických výrobků

Uzlovaná síťovina (?)

Síťovina s tkalcovskými uzly

 

Mimo těchto typů artefaktů se práce mezinárodního týmu věnuje v Archeologických rozhledech chronologii, kultuře, surovinám, technologii a paleoetnologii.

 

Poznámka: Oblasti, které absentují v článku lze přičíst na vrub klasickým dvěma faktorům a to skupinovému myšlení (skupinovému tlaku) a hierarchickým okolnostem (hierarchickému tlaku). Ve skupině dochází už na úrovni jedince k zakázání si takových otázek a otevření takových témat, která by mohla ohrozit medit věci, kterým se skupina zabývá. A skladbu příspěvku formoval i fakt, že materiál zpracovávali lidé, kteří ve svých oborech už něco znamenají, přednáší a řídí projekty, a tudíž využili svojí autority, k podpoře svých vývodů aniž by k podpoře použily především všude a důsledně solidní a názorné materiály. Tato tlaky se projevují navíc v hierarchii pracovní skupiny a tak zákonitě vzniká řada nežádoucích jevů směrem k objektivitě.

V rámci psychologie existuje řada zásadních doporučení jak tyto negativní projevy eliminovat. Jedním z nich je například přizvání člověka z úplně jiného oboru, který není zatížen vnitřní konvencí, který je určitým konkrétním způsobem do řešení úkolu začleněn a vedoucím projektu by měl být jmenován odpůrce projednávané myšlenky.

Oblasti kolem otisků textilu doporučené k dalšímu zpracování

1/To je věrohodnost a stav samotného archeologického materiálu se sledováním možného vzniku otisků jinou dodatečnou cestou (tj. míra archeologického zkreslení musí být prvně zvážena, je to základní předpoklad dalšího seriozního výzkumu na kterou moje práce mnohokrát upozorňuje jako na základní úkol a nejzákladnější předpoklad jakékoli práce s archeologickým materiálem).

2/ Je to přístup nás neznalých laiků do nějakého zaučení v tématu, abychom byly schopni vlastním rozumem přijmout daný materiál a jeho vyhodnocení. To znamená aby nic neříkající struktura, která může být vším a můžeme v ní vidět objekty od sněhuláka po přistání UFO na Měsíci po mapu několika konkrétních Kanárských ostrovů, se pro nás proměnila v snadno pochopitelnou a nezaměnitelnou strukturu reálného prostorového otisku dvojmo skané, násobné šňůry předené ze zákrutem Z nebo S. Zatím to však vypadá, že mně klidně můžete tvrdit, že je to zákrut X a já ho tam najdu, protože je tam všechno co mi daná struktura připomene.

3/ Chybí reprezentativní množství fotografického materiálu jak celků tak detailů.

 

4/ Chybí zabývání se vznikem otisku v časové ose vysychání hlíny, tj. chybí posouzení stavu materiálu v době vzniků otisků.

 

5/ Chybí zabývání se prodlevou mezi případným vznikem mezi otisky různých materiálu vzhledem k času, který trval než došlo k výpalu nebo uložení.

 

6/ Není zřejmá reálnost absence vzorů, jak na vzorcích tak na původní kompletní textuře textilií vzhledem k vícenásobné struktuře na jediném kousku. Není sledována a popsána vzájemná konfigurace různých typově odlišných otisků na identické hrudce.