В) Правила визначення понять.

1. Визначення повинно бути співмірнимце означає, що обсяг визначуваного поняття має дорівнювати обсягу визначаючого поняття.

 

Інакше кажучи, обсяг Dfd і Dfn повинні бути однаковими .

Наприклад: визначення: „Крадіжка є тайне привласнення чужого майна” – співмірне, бо обсяг поняття „крадіжка” дорівнює обсягу „тайне привласнення чужого майна”.

Коли порушується правило співмірності визначення, то можливі помилки “надто широкого визначення і надто вузького визначення”.

Помилка надто широкого визначення виникає у випадку коли обсяг Dfn є ширшим, а ніж обсяг Dfd. Прикладом цієї помилки є визначення: „Квадрат – прямокутник з рівними сторонами”. Обсяг поняття „квадрат” і „прямокутник з рівними сторонами” не є тотожними, бо ромб це теж фігура, яка має рівні сторони.

Помилка надто вузького визначення виникає у випадку коли обсяг Dfn є вужчим, ніж обсяг Dfd. Прикладом цієї помилки є визначення: „ Потерпілий – це особа, якій злочином нанесена фізична шкода”. Поняття „особа, якій злочином нанесена фізична шкода” менше по обсягу від поняття „потерпілий”, бо потерпілому може бути нанесена і моральна і майнова шкода.

 

 

2. Дефініція не повинна здійснюватися „по кругу”. Порушення даного правила має місце тоді, коли Dfd визначається через Dfn, а Dfn теж може бути визначеним через Dfd .

 

Прикладом порушення даного правила є визначення: „Логічне мислення – це правильне мислення”, а „Правильне мислення - логічне мислення”. В даному прикладі зміст визначуваного поняття розкривається через визначаюче, а зміст визначаючого поняття в свою чергу може бути розкритий через визначаюче.

Різновидністю визначення „по кругу” є тавтологія (лат. tauto– теж саме, loqos – слово) – помилкове визначення, в якому визначаюче поняття повторює визначуване.

Наприклад: „Шахрай – це людина, яка займається шахрайством”, „Виробничі відносини – це відносини, які складаються в процесі виробництва”. Такі помилки називаються “теж через теж” (лат. idem per idem).

Інколи зустрічаються вирази, які по формі схожі з тавтологією, але по змісту вони від неї відмінні.

Наприклад: вираз: „На війні як на війні” має вигляд тавтології, а зміст його полягає в тому, що на війні великі труднощі, гине багато людей і таке ін. Вираз „закон є закон” теж не є тавтологією, він є виразом, в якому стверджується думка про те, що до закону потрібно відноситися як до закону, його потрібно додержуватися.

 

3. Визначення по можливості не повинно бути заперечуваним. Дане правило ґрунтується на тому, що задача визначення полягає в тому, щоб розкрити істотні, найбільш загальні ознаки поняття. В заперечуваному визначенні лише говориться про ознаки, які непритаманні поняттю, що визначається.

 

Наприклад: „Психологія – це не педагогіка”, „Кажан – це не птиця”.

Слід зазначити, що бувають випадки, коли в науці більш важливе значення має вказівка на те, які ознаки непритаманні поняттю.

Наприклад: „Паралельні лінії – це такі лінії, які лежать на одній площині і які не перетинаються при необмеженому продовженні в обидва боки”. Бувають випадки коли поняттю не можна дати ніякого визначення, окрім заперечуваного.

Наприклад: Евклід визначив поняття „точка” як те, що не можна розділити на частини.